Asteroid otkriven krajem 2024. ima male šanse da pogodi Zemlju, ali sve veću vjerojatnost da će udariti Mjesec — i izazvati kozmički spektakl kakav nismo vidjeli u povijesti astronomije.
Na samom kraju 2024. astronomi su identificirali novi asteroid, nazvan 2024 YR4. Isprva se činilo bezopasnim, no ubrzo je postao objekt pozorne zabrinutosti. Početne procjene pokazivale su 1% šanse da pogodi Zemlju 22. prosinca 2032. U siječnju 2025., taj je rizik narastao na 3,1%, što ga je učinilo najopasnijim poznatim objektom blizu Zemlje otkako postoje sustavna mjerenja.
Međutim, kako su se prikupljali novi podaci, pokazalo se da se asteroid ipak neće sudariti sa Zemljom. Prema najnovijim izračunima NASA-e, vjerojatnost da udari u naš planet pala je na gotovo 0,004%. No to ne znači da smo izvan opasnosti — Mjesec se sad našao na njegovom mogućem putu.
Znanstvenici upozoravaju: udar bi bio snažan, vidljiv i izuzetno rijedak
Podaci sa Svemirskog teleskopa James Webb i NASA-inog Centra za praćenje objekata blizu Zemlje (CNEOS) ukazuju na novu i iznenađujuću mogućnost: 4,3% šanse da asteroid udari u Mjesec na isti datum — 22. prosinca 2032.
“Asteroid je u početku bio bliži Zemlji, ali kako smo precizirali orbitu, njegova se putanja prebacila — sada je bliže Mjesecu,” objašnjava dr. Andrew Rivkin, planetarni znanstvenik sa Sveučilišta Johns Hopkins.
U trenutku najbližeg prolaska, asteroid će se nalaziti svega 0,00007 astronomskih jedinica (otprilike 10.500 kilometara) od Mjesečeve površine.
Kakav bi trag ostavio na Mjesecu?
Prema studiji tima fizičara sa Sveučilišta Zapadni Ontario, koju vodi profesor Paul Wiegert, udar bi oslobodio energiju ekvivalentnu 6,5 megatona TNT-a. Na Mjesecu bi ostao krater promjera oko jednog kilometra, vidljiv čak i iz svemira.
Još zanimljivije, pri tom bi udaru dio mjesečeve površine bio izbačen iz gravitacije Mjeseca, što znači da bi kamenje i prašina mogli završiti u svemiru — pa i na Zemlji, kao meteoriti.
“Procjenjujemo da bi do 108 kilograma mjesečevog materijala moglo doseći brzinu bijega,” navodi Wiegertov tim u radu predanom Američkom astronomskom društvu.
Posljedice: meteorska kiša ili noćna mora za satelite?
Takav udar ne bi samo oduševio astronome i promatrače na Zemlji. Čestice izbačene iz Mjeseca mogle bi stvoriti spektakularnu meteorsku kišu, potencijalno vidljivu diljem planete.
No za svemirske agencije i operatore satelita, to je razlog za zabrinutost. Izbačeni materijal — promjera između 0,1 i 10 milimetara — mogao bi godinama ostati u orbiti oko Zemlje.
“Takav oblak čestica mogao bi desetostruko do tisućustruko povećati učestalost udara mikrometeorita u satelite,” upozoravaju autori studije. “Rizik bi bio naročito visok krajem 2032., u takozvanoj cis-lunarnog zoni — prostoru između Zemlje i Mjeseca.”
Hoćemo li moći vidjeti udar sa Zemlje?
To ovisi o tome gdje točno asteroid pogodi. Ako udar bude na strani Mjeseca okrenutoj prema Zemlji, moguće je da ćemo moći vidjeti kratkotrajan bljesak i oblak prašine koji će se raspršiti tijekom nekoliko minuta.
“Krater će biti blizu granice vidljivosti teleskopima sa Zemlje, ali letjelice u orbiti imat će savršen pogled,” dodaje Wiegert. “Ako budemo imali sreće s kutom udara, moći ćemo promatrati jedan od najspektakularnijih kozmičkih događaja našeg doba.”
Trenutno je asteroid predaleko da bi ga teleskopi mogli promatrati. NASA očekuje da će ponovno postati vidljiv 2028. godine, kad se vrati bliže Zemlji. Tada će znanstvenici moći potvrditi je li udar u Mjesec uopće izgledan.
U međuvremenu, međunarodne agencije već razmatraju scenarije odgovora i zaštite satelita, ako se potvrdi da bi do udara doista moglo doći.
Kozmička pouka
Ako do udara dođe, to će biti najveći poznati udar u Mjesec u zadnjih 5.000 godina — događaj kojemu čovječanstvo nikad nije svjedočilo uživo. No jednako važno, to bi bio i podsjetnik na ranjivost naše civilizacije u sve gušćem svemirskom okruženju.
U znanstvenim krugovima već se raspravlja o potrebi da se sustavi planetarne obrane prošire i na prostor oko Mjeseca, a ne da se usredotoče isključivo na objekte koji prijete Zemlji.
🔵 Pridružite se razgovoru!
Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.