kozmos.hr
Astronomija

Zašto možda nećemo prepoznati tehnopotpise izvazemaljskih solarnih panela

Zašto možda nećemo prepoznati tehnopotpise izvazemaljskih solarnih panela
objavljeno

Jedan od ključnih prioriteta NASA-e je razumijevanje potencijala za život izvan Zemlje. Iako NASA još nije pronašla uvjerljive dokaze o izvanzemaljskom životu, istražuje sunčev sustav i šire kako bi nam pomogla odgovoriti na temeljna pitanja, uključujući ono jesmo li sami u svemiru.

Za znanstvenike koji proučavaju mogućnost života izvan Zemlje, jedno od najvažnijih pitanja je odrediti vjerojatnost postojanja mikrobiološkog života, složenih oblika života ili toliko napredne civilizacije da možemo prepoznati njezine tehnološke potpise, tzv. tehnopotpise, iz našeg doma. Odgovori na ova pitanja mogu pomoći u usmjeravanju prijedloga za nove teleskope ili misije kako bi se istražila najvjerojatnija mjesta i načini traženja života.

Studija o tehnopotsima

Nedavna studija objavljena 24. svibnja u časopisu Astrophysical Journal sugerira da, ako napredne izvanzemaljske civilizacije postoje, jedan od razloga zašto ih možda ne možemo otkriti teleskopima je taj što njihove energetske potrebe mogu biti relativno skromne. Ako njihove tehnologije i veličina populacije ne zahtijevaju velike količine energije, ne bi morali graditi ogromne strukture za prikupljanje zvjezdane energije koje bi mogle biti otkrivene trenutnim ili predloženim teleskopima.


“Otkrili smo da čak i ako naša trenutna populacija od oko 8 milijardi stabilizira na 30 milijardi uz visoki životni standard, i koristimo samo solarnu energiju za napajanje, još uvijek koristimo znatno manje energije nego što je osigurava sve sunčevo svjetlo koje obasjava naš planet,” rekao je Ravi Kopparapu iz NASA-inog Goddard Space Flight Centera u Greenbeltu, u Marylandu, glavni autor studije.

Fermijev paradoks i implikacije

Ova studija također ima implikacije za Fermijev paradoks, koji je postavio fizičar Enrico Fermi. Pitanje paradoksa je zašto, s obzirom na starost i veličinu naše galaksije, te mogućnost međuzvjezdanog putovanja, još uvijek nismo vidjeli tragove izvanzemaljske civilizacije.

“Implikacija je da se civilizacije možda ne osjećaju prisiljene širiti po cijeloj galaksiji jer mogu postići održivu razinu populacije i potrošnje energije čak i uz vrlo visok životni standard,” objasnio je Kopparapu. “Mogu se širiti unutar svog zvjezdanog sustava, ili čak unutar obližnjih zvjezdanih sustava, ali civilizacije koje obuhvaćaju cijelu galaksiju možda ne postoje.”

Dodatno, naša vlastita tehnološka stručnost možda još nije sposobna predvidjeti što bi naprednije civilizacije mogle učiniti.

“Velike strukture za prikupljanje zvjezdane energije mogu biti zastarjele kad se uzmu u obzir tehnološki napreci,” dodao je Vincent Kofman, suautor studije u NASA Goddardu i Američkom sveučilištu u Washingtonu, D.C. “Društvo koje može postaviti ogromne strukture u svemiru moglo bi pristupiti nuklearnoj fuziji ili drugim učinkovitim metodama generiranja energije.”

Istraživači su koristili računalne modele i NASA-ine satelitske podatke za simulaciju planeta sličnog Zemlji s različitim razinama pokrivenosti solarnim panelima od silicija. Tim je zatim modelirao napredni teleskop poput predloženog NASA-inog Habitable Worlds Observatoryja kako bi vidio može li otkriti solarne panele na planetu udaljenom oko 30 svjetlosnih godina, što je relativno blizu u galaksiji koja se proteže na preko 100.000 svjetlosnih godina. Otkrili su da bi bilo potrebno nekoliko stotina sati promatranja s takvim teleskopom da bi se otkrili potpisi solarnih panela koji pokrivaju oko 23% kopnene površine na egzoplanetu sličnom Zemlji. Međutim, zahtjev za 30 milijardi ljudi s visokim životnim standardom bio je samo oko 8,9% pokrivenosti solarnim panelima.


Tehnopotpisi i energija

Napredne izvanzemaljske civilizacije s naprednom tehnologijom mogle bi se otkriti po svojim tehnopotsima — promatranim manifestacijama izvanzemaljske tehnologije koje bi se mogle otkriti ili zaključiti kroz astronomske pretrage. Desetljećima su znanstvenici koristili radio teleskope za traženje potencijalnih izvanzemaljskih radio prijenosa. U novije vrijeme, astronomi su predložili korištenje teleskopa poput Habitable Worlds Observatoryja za traženje drugih vrsta tehnopotsisa, kao što su kemijski “otisci” u atmosferama egzoplaneta ili specifične karakteristike u svjetlu reflektiranom s egzoplaneta koje bi mogle ukazivati na prisutnost velikih nizova solarnih panela od silicija.

Nova studija pretpostavlja da bi izvanzemaljci gradili solarne panele od silicija jer je relativno obilan u usporedbi s drugim elementima korištenim u solarnoj energiji, kao što su germanij, galij ili arsen. Također, silicij je dobar u pretvaranju svjetlosti emitirane od zvijezda sličnih Suncu u električnu energiju i isplativ je za vađenje i proizvodnju u solarne ćelije.

Istraživači također pretpostavljaju da bi hipotetska izvanzemaljska civilizacija u potpunosti ovisila o solarnoj energiji. Međutim, ako se koriste drugi izvori energije, poput nuklearne fuzije, to bi smanjilo silicijske tehnopotpise, čineći civilizaciju još težom za otkrivanje. Studija nadalje pretpostavlja da se populacija civilizacije stabilizira u nekom trenutku. Ako se to ne dogodi iz bilo kojeg razloga, možda će biti prisiljeni širiti se sve dalje u duboki svemir. Na kraju, nemoguće je znati koristi li napredna civilizacija nešto što još nismo zamislili, a što zahtijeva ogromne količine energije.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.