kozmos.hr
Jeste li znali?

Zašto je Stonehenge izgrađen?

Kako je kamen težak 6 tona prevezen 640 km do Stonehengea
objavljeno

Zašto je Stonehenge izgrađen? Stonehenge, jedan od najpoznatijih prapovijesnih spomenika na svijetu, možda je imao puno dublju svrhu od puke religijske ili astronomske uloge. Nova istraživanja ukazuju da je izgrađen kao hrabar pokušaj ujedinjenja neolitičke Britanije tijekom razdoblja značajnih društvenih promjena i povećane imigracije iz kontinentalne Europe. Međutim, ovaj ambiciozni plan političkog simbolizma na kraju nije dao željene rezultate.

Spomenik jedinstva?

Teorija proizlazi iz iznenađujućeg otkrića vezanog za Oltarni kamen, jedan od središnjih megalita Stonehengea. Istraživači su utvrdili da potječe iz sjeverne Škotske, udaljene oko 700 kilometara od lokacije spomenika u Salisburyju, Engleska. Ovo otkriće nadopunjuje prethodna saznanja da su “plavi kamenovi” Stonehengea doneseni iz Preseli Hillsa u Walesu, udaljenih 225 kilometara, dok su ogromni sarseni iskopani samo 24 kilometra sjeverno od mjesta.

Prema profesoru Mikeu Parkeru Pearsonu, “Činjenica da svi njegovi kameni dolaze iz udaljenih regija, čineći ga jedinstvenim među preko 900 kamenih krugova u Britaniji, sugerira da je spomenik imao političku, kao i religijsku svrhu – kao simbol jedinstva za narode Britanije, slaveći njihove vječne veze s precima i kozmosom.”

Za razliku od drugih megalitskih lokaliteta u Britaniji i Europi, gdje su kamenje obično prevozili s udaljenosti manje od sedam kilometara, graditelji Stonehengea prenosili su materijale preko ogromnih udaljenosti. Taj izvanredan napor mogao je simbolizirati pokušaj stvaranja kolektivnog identiteta među raznolikim zajednicama diljem Britanije.

Kulturna suradnja na velikim udaljenostima

Istraživači predlažu da je Oltarni kamen mogao biti dar ili ponuda neolitičkih zajednica iz sjeverne Škotske. To bi predstavljalo izvanredan čin suradnje na daljinu, odražavajući kulturne veze između južne Engleske i sjeverne Škotske.

Arheološki dokazi dodatno podupiru ovu teoriju. Primjerice, naselja u neolitičkom selu u blizini Stonehengea, za koje se pretpostavlja da su bila dom graditelja spomenika, pokazuju zapanjujuće sličnosti s kućama pronađenima na Orkneyju, u sjevernoj Škotskoj, iz istog vremenskog razdoblja. Osim toga, horizontalni Oltarni kamen odgovara dimenzijama i položaju kamenja iz škotskih kamenih krugova, dok se njihova prilagođena visina prema smjerovima svijeta odražava i u dizajnu Stonehengea.

Odgovor na društvene promjene

Izgradnja Stonehengea poklopila se s razdobljem intenzivnih migracija i društvenih promjena. U vrijeme kada je Oltarni kamen bio integriran u spomenik, u Britaniju su počeli pristizati ljudi s stepskim podrijetlom, što je dovelo do značajnih promjena u genetskom i kulturnom sastavu otoka. Istraživači smatraju da je uključenje Oltarnog kamena bio pokušaj neolitičkih Britanaca da ojačaju svoj identitet i legitimitet u suočavanju s ovim izazovima.

Ipak, ovaj trud na kraju nije urodio plodom. Do završetka Stonehengea, otočni starosjedioci u potpunosti su zamijenjeni doseljenicima stepskog podrijetla.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.