kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • Zapanjujuće snimke s Marsa otkrivaju da se tamo ipak nešto događa
Svemir

Zapanjujuće snimke s Marsa otkrivaju da se tamo ipak nešto događa

objavljeno

Tijekom proteklih misija na Marsu primijećeni su prašinski vrtlozi(eng. dust devil), ali ovaj je bio prvi za Rover Perseverance.

Rover Perseverance nastavlja impresionirati novim fotografijama i videozapisima s Marsa. Ovaj put, rover je uhvatio prašinski vrtlog koji je projurio pored njega. Spektakularni video prikazuje kako izgleda površina Marsa i jedinstveni fenomen koji je rijetko zabilježen u prošlosti.

Inače, takvi su prirodni fenomeni poznati na površini Crvenog planeta, ali malo je od prethodnih Marsovskih misija moglo izbliza prikazati ove vrtloge prašine. Perseverance je opremljen puno boljom opremom od svojih prethodnika što mu omogućuje snimanje puno boljih snimaka.

 

Ovi vrtlozi, poznati kao prašinski vrtlozi, manifestacija su marsovske aktivnosti vjetra, na lokalnoj razini. Ova se pojava obično javlja najčešće tijekom ljeta. Najveći mogu doseći do 8 kilometara visine, što je daleko više od vrtloga prašine na Zemlji (koji mogu doseći i deset metara).


Zahvaljujući različitim istraživačkim misijama na Marsu, prije nekoliko desetljeća saznali smo za postojanje prašinskih vrtloga. Sedamdesetih su misije Viking prvi put oslikale ove pojave.

Ako želite vidjeti cjelovitu animaciju i vizure pokretnog vrtloga prašine koji se dogodio u ožujku 2012. iz promatranja Mars Reconnaissance Orbitera, posjetite ovu stranicu. NASA-in drugi trenutno aktivni Marsov rover, Curiosity, također je uočio vrtloge prašine prije nekoliko godina.

Uz to, 2005. godine rover Spirit zabilježio je ovaj fenomen. Sudar vrtloga s roverom bio je neizbježan, ali je dobro završio. Prašinski vrtlog očistio je solarne panele rovera, nakon čega se razina energije koju je dobio povećala. Slijedi prikaz prirodne pojave kakve je vidio rover Spirit, ali dodatno obojene.

vrtlog-prašine
Vrag prašine kojeg je Spirit vidio 15. svibnja 2005. (obojena verzija). Izvor: Wikimedia / CC / NASA / JPL / Bernard de Go Mars

Osim što nam daju impresivne slike, ove su pojave zanimljive i za proučavanje. Kao što objašnjava NASA-in Laboratorij za mlazni pogon, bolje razumijevanje ovih vrtloga prašine omogućuje nam da saznamo više o atmosferskim uvjetima, poput smjera i brzine vjetra.

“Također povremeno čiste površinu od prašine koja se postupno taloži iz atmosfere”, objašnjava JPL.

https://kozmos.hr/povijesna-misija-perseverance-rover-uspjesno-sletio-na-mars/

Uz prašinske vrtloge koji nisu posebno opasni, NASA-ine prethodne misije imale su i određenih poteškoća s globalnim olujama prašine koje se obično nastavljaju tjednima. Jedna takva gigantska oluja nastala je kraj rovera Opportunity u 2018. Rover nije uspio napuniti snagu potrebnu za samozagrijavanje i smrznuo se.

To pokazuje kako misije na Marsu mogu ovisiti o vremenu i zašto je stoga toliko bitno proučavati ga. Međutim, Perseverance je na nuklearni pogon, što znači da dugotrajne oluje prašine ne mogu dovesti do istih problema kao kod starog Opportunityija.

S druge strane, vragovi prašine teško mogu naštetiti roveru, iako mogu postati znatno veći. Sve u svemu, Perseverance bi tijekom cijele svoje misije trebao biti prilično siguran. Ako se pojave problemi, oni vjerojatno neće biti povezani s atmosferskim opasnostima prisutnim na Marsu.


Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram-t.me/kozmoshr

Izvori:

• Howell, E. (2021, March 17). Perseverance rover spots its First dust devil on Mars.
• Kooser, A. (2021, March 17). Watch a blustery dust devil WHIRL across Mars in this NASA Perseverance ROVER VIEW.
• Robitzski, D. (2021, March 17). NASA’s perseverance rover just spotted a Tiny twister on Mars.
• Whitwam, R. (2021, March 17). Perseverance rover spots a dust devil on mars.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.