Astronomi su identificirali prisustvo dimetil sulfida (na Engleskom DMS), molekule koja se na Zemlji proizvodi isključivo od strane živih organizama, na egzoplanetu K2-18b, koji zanimljivo orbitira svoju zvijezdu unutar takozvane nastanjive zone.
Ključne informacije:
- Teleskop James Webb detektira molekule koje sadrže ugljik, metan i ugljični dioksid, u atmosferi K2-18b.
- K2-18b, koji je 8,6 puta masivniji od Zemlje, orbitira oko hladne patuljaste zvijezde K2-18.
- K2-18b je jedinstven u svemiru kao ‘sub-Neptun’ – kategorija koja ne postoji u našem Sunčevom sustavu.
- Istraživanje sugerira da bi K2-18b mogao biti Hicean egzoplanet s atmosferom bogatom vodikom i površinom prekrivenom oceanima.
- Klasifikacija Hiceana čini K2-18b zanimljivim kandidatom u potrazi za životom.
- Početni podaci ukazuju na prisustvo dimetil sulfida (DMS).
- Nevjerojatna osjetljivost teleskopa Webb donijela je ova otkrića nakon samo dvije opservacije.
- Buduća promatranja pomoću Webb-ovog #MIRI-a imat će za cilj potvrditi ova otkrića i pružiti detaljnije uvide.
Dok se područja astronomije i astrobiologije sve više preklapaju, svježi podaci iz teleskopa James Webb pružaju revolucionarne uvide o K2-18b, egzoplanetu koji bi mogao preoblikovati naše shvaćanje mogućnosti života izvan Zemlje.
Otkrivanje tajni K2-18b
Nalazi se na značajnoj udaljenosti od 120 svjetlosnih godina unutar sazviježđa Lava, K2-18b često je privlačio pažnju astronoma, posebno jer se kreće unutar nastanjive zone svoje zvijezde. Taj egzoplanet, s masom koja je znatno veća od Zemljine, ali manja od Neptunove, ističe se svojom jedinstvenošću – razlikuje se od bilo kojeg planeta u našem Sunčevom sustavu.
Novootkrivene informacije o atmosferi K2-18b posebno su uzbudljive, označavajući ga kao potencijalno jedno od najintrigantnijih mjesta za potragu za životom izvan naše domovine. Štoviše, potencijalna klasifikacija ovog planeta kao Hiceanski svijet (Hycean world) znači da bi mogao posjedovati prostrane oceane ispod guste atmosfere – uvjete koji bi možda bili pogodni za život.
Od nagađanja do otkrića
Početne opservacije, inicijalno pomoću teleskopa Hubble, tek su ogrebale površinu misterija K2-18b. No s naprednijim teleskopom James Webb, počinje se nazirati jasnija slika. Upravo je ova superiorna tehnologija dovela do otkrića molekula koje sadrže ugljik u atmosferi egzoplaneta.
Možda najzanimljivije, teleskopski podaci ukazuju na molekulu dimetil-sulfida. Na Zemlji, ovu molekulu proizvode samo živi organizmi, posebno morski fitoplankton.
Ako se potvrdi, to bi moglo imati duboke implikacije za potencijal života na takvim planetima, sugerirajući da je ovaj planet možda nastanjen. Međutim, za ovaj zaključak potrebno je mnoštvo podataka koje ćemo možda dobiti u skoroj budućnosti.
Izazovi i iščekivanje
Proučavanje udaljenih egzoplaneta nije jednostavan zadatak. Sjajna svjetlost njihovih matičnih zvijezda često zasjenjuje ove svemirske tijela, čineći detaljne opservacije izazovnim. No, neusporediva osjetljivost teleskopa Webb omogućila je izvlačenje ovih ključnih detalja iz samo dvije tranzicije. S budućim opservacijama pomoću naprednih instrumenata teleskopa Webb, naše razumijevanje K2-18b će se samo produbiti.
Otkrića o K2-18b su tek početak. Predstavljaju značajan korak prema razumijevanju brojnih svjetova koji naseljavaju našu galaksiju i potencijalu koji oni imaju za život.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.