kozmos.hr
Astronomija

Voyager 1: Neumorni ‘pionir čovječanstva’ odolijeva izazovima u svemiru

Letjelica Voyager 1. Zasluge NASA-CALTECH.
objavljeno

Nakon gotovo pola stoljeća istraživanja nepoznatog, NASA-ina sonda Voyager 1 ostaje otporna i prkosi očekivanjima dok se kreće sve dublje u međuzvjezdani prostor. Ova legendarna letjelica, lansirana 1977. godine, suočila se s mnogim preprekama, ali nastavlja svoje putovanje, simbolizirajući otpornost ljudskog inženjeringa i znatiželje.

Kritični problem u komunikaciji… opet

Dana 24. listopada NASA je izvijestila o novom prekidu komunikacije s Voyagerom 1, kada je jedan od dva radijska odašiljača, ključan za prijenos podataka preko milijardi kilometara, iznenada prestao slati signal. NASA-in tim brzo je reagirao, prebacivši komunikaciju na rezervni odašiljač Voyagera — uređaj koji nije bio korišten od 1981. godine — kako bi ponovno uspostavio kontakt.

Svake godine održavanje funkcionalnosti Voyagera 1 postaje sve izazovnije. Inženjeri su posvećeni stalnom nadzoru nad njegovim radom, upravljajući svakim neočekivanim tehničkim problemom. S najnovijim izazovom s odašiljačem, njihova predanost ostaje nepokolebljiva.

Priča o oporavku komunikacije s Voyagerom 1 gotovo je tehnološko čudo. Kao odgovor na prekid, NASA je aktivirala ‘S-band odašiljač sonde,’ koji nije bio korišten od Reaganove ere. Unatoč desetljećima neaktivnosti, antena je ponovno uspostavila vezu Voyagera 1 sa Zemljom. Takvi trenuci naglašavaju izvanrednu izdržljivost ovog ‘starog istraživača’ i genijalnost koja stoji iza njegova originalnog dizajna.

Delikatna igra signala

Komunikacijski prekid prvi je put primijećen 18. listopada, kada Voyager 1 nije odgovorio na rutinsku naredbu za aktivaciju jednog od grijača. Tijekom provjere, tim je otkrio da je aktiviran ‘sustav zaštite od grešaka,’ što je smanjilo snagu odašiljača i pomaknulo signal izvan dometa NASA-inog Deep Space Networka.

NASA-ini inženjeri, vješti u rješavanju složenih problema na udaljenosti većoj od 15 milijardi kilometara, uspjeli su u konačnici identificirati problem. Odlučili su se osloniti na S-band odašiljač za komunikaciju, omogućujući Voyageru 1 da nastavi svoje putovanje bez dodatnog opterećenja glavnih sustava. Ovim manevrom NASA je praktično spasila misiju, osiguravši nastavak kontakta s najudaljenijim ljudskim objektom u svemiru.

U posljednjih nekoliko mjeseci NASA je poduzela niz odvažnih koraka kako bi osigurala nastavak putovanja Voyagera 1. Prošlog mjeseca, u još jednom hrabrom potezu, inženjeri su aktivirali set rezervnih potisnika nakon što su primarni pokazali znakove trošenja, očuvavši tako Voyagerovu orijentaciju za nastavak misije. Svaka ovakva akcija podsjeća na izazove istraživanja dubokog svemira i NASA-inu predanost pomicanju granica mogućnosti.

Voyager 1 trenutačno je više od 15,4 milijardi kilometara udaljen od Zemlje, predstavljajući iznimnu udaljenost koja simbolizira domet ljudske ambicije u svemiru. Ako nastavi svoju putanju, na kraju će se približiti Oortovom oblaku, udaljenoj granici koja označava rub našeg Sunčevog sustava, a zatim će stoljećima nastaviti putovati u nepoznato.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.