kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Astronomija
  • /
  • Uzorci s udaljene strane Mjeseca otkrili su dugu vulkansku aktivnost i asimetričnu unutrašnjost
Astronomija

Uzorci s udaljene strane Mjeseca otkrili su dugu vulkansku aktivnost i asimetričnu unutrašnjost

Chang'e-6 na površini Mjeseca. Zasluge: CNSA.
objavljeno

Gotovo godinu dana nakon što su se kineski uzorci s udaljene strane Mjeseca vratili na Zemlju, znanstvenici su objavili rezultate koji značajno mijenjaju naše razumijevanje lunarne geologije.

Riječ je o materijalu prikupljenom u sklopu misije Chang’e-6, koja je u svibnju 2024. sletjela u jedan od najstarijih i najdubljih udarnih bazena Sunčeva sustava — Južni pol – Aitken (SPA), promjera 2.500 kilometara. Kapsula s 1.935 grama lunarnog regolita uspješno je stigla na Zemlju 25. lipnja 2024. godine. Već krajem iste godine, četiri ključna rada temeljena na tim uzorcima objavljena su u časopisu Nature.

Otkrivena su četiri važna traga koja objašnjavaju dosad nerazjašnjene razlike između bliže i udaljene strane Mjeseca.

Vulkani na udaljenoj strani bili su aktivni više od milijardu godina

Geokronološka analiza bazaltnih uzoraka pokazala je da je udaljena strana Mjeseca doživjela dvije jasno razdvojene faze vulkanske aktivnosti: prva je započela prije 4,2 milijarde godina, a druga prije 2,8 milijardi godina. Time je potvrđeno da je aktivnost trajala najmanje 1,4 milijarde godina — znatno dulje nego što su to sugerirali raniji modeli.

Obje faze povezane su s istim dubinskim izvorom lave, koji potječe iz izrazito osiromašenog plašta. To upućuje na snažne i dugotrajne promjene u unutarnjoj dinamici Mjeseca nakon stvaranja SPA bazena.

Lunarni dinamo nije slabio postupno, već u skokovima

U istim vulkanskim stijenama otkriven je i trag nekadašnjeg magnetskog polja. Paleomagnetska mjerenja ukazala su na iznenadno jačanje magnetske aktivnosti upravo u vrijeme druge vulkanske faze, prije 2,8 milijardi godina.

Time je prvi put jasno dokumentirano da lunarni dinamo nije jednostavno izumro u ranim fazama Mjesečeve povijesti, već je djelovao epizodično, vjerojatno potaknut ponovnim unutarnjim konvekcijama ili udarnim poremećajima.

Spektrometrijska i geokemijska analiza ukazala je na snažnu asimetriju u raspodjeli hlapljivih elemenata — uključujući vodu. Uzorci iz Aitkenova bazena pokazali su znatno niži udio vode i drugih hlapivih tvari u odnosu na materijale poznate s bliže strane Mjeseca.

Ova razlika mogla bi biti posljedica različitih uvjeta tijekom formiranja Mjeseca, ali i lokalnih utjecaja kasnijih udara i toplinskih procesa.

Tragovi dubinske deplecije Mjesečeve unutrašnjosti

Jedno od najvažnijih otkrića tiče se kemijskog sastava izvora lave. Utvrđeno je da su uzorci potekli iz tzv. ultra-osiromašenog plašta — regije koja je izgubila veći dio svog prvotnog topljivog materijala, vjerojatno nakon masivnog topljenja izazvanog udarom koji je stvorio SPA.

To potvrđuje hipotezu da veliki udari ne utječu samo na površinu, već mogu pokrenuti dublje promjene u strukturi planetarnih tijela.

Datiranje samog Aitkenova bazena pokazalo je da se formirao prije točno 4,25 milijardi godina — u razdoblju poznatom kao Kasno teško bombardiranje. To otkriće daje novu vremensku sidrišnu točku za proučavanje formativnih procesa u ranom Sunčevu sustavu, uključujući razvoj planeta, satelita i njihove unutarnje strukture.

Misija Chang’e-6 prva je u povijesti koja je donijela materijal s udaljene strane Mjeseca. Zahvaljujući tome, znanstvenici su po prvi put dobili izravne dokaze o produženoj vulkanskoj aktivnosti, oscilacijama magnetskog polja, regionalnoj raspodjeli hlapivih tvari i dubinskim učincima masivnih udara.

Ti rezultati ne proširuju samo razumijevanje Mjeseca, već nude važne uvide u mehanizme oblikovanja planeta i prirodnih satelita kroz udare, konvekciju i toplinsku evoluciju.

🔵 Pridružite se razgovoru!

Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.