Uzorci bilježe udar koji se dogodio prije 4,2 milijarde godina i koji je stvorio jedan od najstarijih kratera na Mjesecu
Međunarodni tim istraživača, predvođen Otvorenim sveučilištem (OU) iznio je prve dokaze koji nam pružaju uvid u starost Serenitatisa, jednog od najranijih kratera na Mjesecu.
Starost Serenitatisa
Formiranje i starost lunarnih bazena i kratera, stvorenih tijekom velikih udara kometa tijekom prvih 500 milijuna godina povijesti Sunčevog sustava, fascinirali su znanstvenike još od najranijih promatranja Mjeseca.
Serenitatis se nekad smatrao jednim od najstarijih velikih kratera na bližoj strani Mjeseca. Da bi se utvrdila točna starost Mjesečevih kratera, jedan od ciljeva Apollo misija bio je dobiti uzorke stijena za koje se vjerovalo da su nastali tijekom masovnih udara asteroida i stvaranja gigantskih kratera. Konkretno, misija Apollo 17 imala je za cilj prikupljanje uzoraka povezanih upravo sa Serenitatisom.
Prethodna su istraživanja, međutim, pokazala da je većina uzoraka stijena koje je prikupio Apollo 17, vjerojatno stvorena u mnogo mlađem udarnom događaju povezanom s formiranjem kratera Imbrium. Imbrium ejecta raspršen je u na širem području bliže strane Mjeseca, što je znatno otežalo utvrđivanje stvarne starosti doline Serenitatis (procjene su bile da se radi između 3,8 i 3,9 milijardi godina starosti).
Nova otkrića pružaju nam precizniju sliku nastanka Serenitatisa
Najnovija otkrića daju nam mnogo precizniju kronologiju nastanka doline Serenitatis. Proučavajući jedan od uzoraka iz takozvane “stijene sa stanice 8”, stručnjaci su došli do zaključka da je Serenitatis formiran prije 4,2 milijarde godina, gotovo 300 milijuna godina ranije nego što se dosad mislilo.
Uzorak s Apolla 17, korišten u ovom istraživanju, osigurala je NASA, a novo otkriće realizirao je tim predvođen OU-om koji uključuje istraživače sa Sveučilišta Portsmouth (UK), Kraljevskog muzeja Ontario, Sveučilišta u Torontu, Université de Sherbrooke (Kanada), Švedski prirodoslovni muzej (Švedska) i Sveučilište Curtin (Australija).
https://kozmos.hr/astronomi-pronasli-masivnu-gustu-strukturu-ispod-najveceg-kratera-na-mjesecu/
Važnost metode korištenja nanometarske skale
Dr. Ana Černok, koja je pokrenula istraživanje kao stipendistica Marie Curie na OU (trenutno počasna suradnica), rekla je sljedeće,
„Dugo smo gledali ovaj fascinantni uzorak i pokušavali odgonetnuti njegovu složenu radiogenu starost. Još od vraćanja uzoraka Apollo-a 17, bilo je teško utvrditi točnu vezu uzoraka sa Serenitatisom jer nije bilo lako razlučiti između uzoraka nastalih udarnim događajem Imbrium i Serenitatis.”
Dr. Lee White, trenutno postdoktorski istraživački suradnik na OU, dodao je:
„Novo istraživanje naglašava važnost pažljivog proučavanja uzoraka i ponovljene analize uzoraka korištenjem najnovijih analitičkih tehnika i metoda. Uz to, otkriva neizmjerni potencijal proučavanja materijala na nanometarskoj skali što može biti od velike važnosti za buduće misije uzimanja uzoraka kao što su one na asteroid Bennu ili na Mars. ”
Mahesh Anand, profesor planetarnih znanosti i istraživanja te glavni istraživač uzoraka Apolla na OU, dodao je:
“Ovaj se projekt fokusirao na proučavanje fosfatnih minerala u Mjesečevim uzorcima, koji nose vrijedne informacije o vodi i radiogenoj starosti.”
„Na temelju novih strukturnih promatranja fosfata na submikrometarskoj skali, u kombinaciji s vrlo preciznim određivanjem starosti fosfatnih mineralnih zrna, uspjeli smo otkriti starost od 4,2 milijarde godina te veliki udarni događaj koji je najvjerojatnije i formirao krater Serenitatis.”
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram
Izvori
Ja sam Matija Klarić.
Student sam Ekonomskog fakulteta, a u slobodno se vrijeme bavim volonterstvom te istraživanjem, čitanjem i pisanjem o mojim omiljenim temama; svemiru, astronomiji, astrofizici i tehnologiji.