Astronauti ‘zarobljeni’ u svemiru možda zvuče poput scenarija iz holivudskog filma, no misija Boeing Starliner daleko je od fikcije. Astronauti Barry “Butch” Wilmore i Sunita “Suni” Williams trebali su provesti nešto više od tjedan dana na Međunarodnoj svemirskoj postaji (MSP) kao dio prvog testnog leta s posadom za letjelicu Starliner. Međutim, tehnički problemi s letjelicom rezultirali su produljenjem njihovog boravka na ISS-u, koji bi mogao trajati i nekoliko mjeseci. NASA će do sredine kolovoza odlučiti hoće li Wilmore i Williams moći sigurno vratiti se na Zemlju u Starlineru ili će morati čekati spasilačku misiju SpaceX-a. Bez obzira na odluku, oba astronauta pokazala su spremnost suočiti se s izazovima.
“Butch i Suni su spremni učiniti sve što bude potrebno,” izjavio je Steve Stich, visoki dužnosnik NASA-e.
Oba astronauta imaju bogato iskustvo kao probni piloti američke mornarice te su već dva puta ranije posjetili Međunarodnu svemirsku postaju. Wilmore, zapovjednik misije, proveo je 178 dana u svemiru prije ove misije, dok je Williams, koja je zadužena za pilotiranje, već imala 322 dana iskustva.
“Fantastično se provodimo na Međunarodnu svemirsku postaju,” izjavila je Williams tijekom srpanjske konferencije za novinare.
Pripreme i izazovi prve misije Starlinera s posadom
Wilmore i Williams godinama su aktivno sudjelovali u razvoju Starlinera, pripremajući se za prvi let s posadom. Dana Weigel, voditeljica NASA-inog programa za MSP, istaknula je kako su oba astronauta “potpuno obučena” za produženi boravak u svemiru.
“Prije nekoliko godina odlučili smo osigurati sve potrebne resurse, zalihe i obuku za posadu, imajući na umu da je ovo testni let, u slučaju da moraju ostati na ISS-u duže nego što je planirano,” izjavila je Weigel.
Dok čekaju na odluku o povratku, astronauti nisu besposleni. Aktivno pomažu sedmorici ostalih astronauta na postaji u svakodnevnim zadacima, a njihova dodatna prisutnost značajno doprinosi radu na ISS-u.
Barry Wilmore: Astronaut i ljubitelj “Top Guna”
Tipična misija astronauta na traje šest mjeseci, a neki provedu i do godinu dana na postaji koja je stalno naseljena već gotovo 25 godina. Predviđeno osmomjesečno trajanje misije Wilmorea i Williamsa nije neuobičajeno, iako su njihovi bližnji očekivali raniji povratak.
Wilmore, 61-godišnjak, oženjen je i otac dvije kćeri. Rođen u Tennesseeju, duboko je religiozan čovjek te veliki obožavatelj serijala “Top Gun”. Astronautom je postao 2000. godine, a tijekom svoje karijere obavio je četiri svemirske šetnje.
Njegova prva posjeta Međunarodnoj svemirskoj postaji bila je 2009. godine na NASA-inoj letjelici Space Shuttle, koja je sada u mirovini. Vratio se na postaju 2014.-2015. godine na ruskoj letjelici Soyuz. Tijekom ove misije Starliner, Wilmore je preuzeo ručno upravljanje letjelicom prije nego što je pristala na postaju, hvaleći njezinu preciznost.
“Svi smo Butchu izuzetno zahvalni,” rekla je Williams na konferenciji za novinare prije leta. “Lako je reći: ‘Da, to je dobro. Idemo dalje.’ Ali Butch se uvijek pita ‘zašto’.”
Sunita Williams: Inspirirana Jacquesom Cousteauom
Sunita Williams, 58-godišnja astronautkinja, obavila je sedam svemirskih šetnji tijekom svoje karijere te je letjela i na američkoj letjelici Space Shuttle i na ruskom Soyuzu. Ona je Boeingovu kapsulu nazvala “Calypso“, u čast broda slavnog istraživača oceana Jacquesa Cousteaua.
“Kada sam bila dijete, s nestrpljenjem sam iščekivala njegove TV emisije kako bih vidjela što će sljedeće istražiti,” prisjetila se Williams prije leta.
Williams je također prva osoba koja je završila triatlon u svemiru, koristeći poseban uređaj za simulaciju plivanja. U slobodno vrijeme, uživa u popravku automobila i aviona sa svojim suprugom. Misija Starliner suočila je Wilmorea i Williams s brojnim izazovima, ali njihova otpornost i prilagodljivost svjedoče o njihovoj izvanrednoj profesionalnosti. Dok čekaju na povratak na Zemlju, njihov angažman na MSP ključan je za svakodnevne operacije na postaji. Očekivanja su velika, ali ovi iskusni astronauti spremni su suočiti se sa svim preprekama koje ih očekuju.