kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • Tajanstvene crvene mrlje na Plutonovoj površini zbunjuju znanstvenike
Svemir

Tajanstvene crvene mrlje na Plutonovoj površini zbunjuju znanstvenike

objavljeno

Točna priroda ovih formacija ostaje nejasna.

Fascinantna ledena površina Plutona prekrivena je crvenim mrljama tolina, ali novi eksperimenti pokazali su da točna priroda ovih formacija ostaje nejasna. Znanstvenici nisu mogli reproducirati podatke dobivene promatranjima sonde New Horizons 2015. godine kada su eksperimentirali sa sintetiziranim tolinima.

Sve što trebate znati o masivnim crvenim mrljama na Plutonu

2015.godine, kada je sonda New Horizons prvi put posjetila Plutonov sustav, primijetila je opsežne mrlje / mrlje crvene prašine na svjetlosnoj površini patuljastog planeta i njegova mjeseca Charona.

Spektralne karakteristike pokazale su da se sastoje uglavnom od tolina – složene mješavine polimera koje nastaju iz jednostavnih organskih spojeva pod utjecajem sunčevog ultraljubičastog zračenja.

Tolini su prilično česti u vanjskom Sunčevom sustavu. Stvorivši se u gornjim slojevima razrjeđene atmosfere Plutona, mogu pasti na površinu kao “zahrđali snijeg”.

Međutim, novi eksperimenti Marie Fayolle i njezinih kolega s Delft Instituta za tehnologiju u Nizozemskoj pokazuju da pitanje prirode crvenih mrlja na Plutonu još uvijek nije odgovoreno.


Znanstvenici su u laboratoriju sintetizirali mješavinu tolina koji su tvorili sferne fragmente prašine veličine nekoliko mikrometara. Tada su dobili refleksioni spektar tih spojeva u uvjetima što bližim onima koji postoje na patuljastom planetu.

Pogled na fascinantnu površinu Plutona snimljenu iz starog NASA-inog videozapisa New Horizonsa.Izvor: NASA / JHUAPL / SwRI / Paul Schenk i John Blackwell, Lunar and Planetary institute

Eksperimenti su izvedeni u atmosferi dušika, ugljičnog dioksida i metana, bombardiranog česticama visoke energije koje simuliraju kozmičko zračenje.

https://kozmos.hr/pluton-je-vjerojatno-nekada-bio-topli-planet-sa-nepreglednim-oceanima/

U infracrvenom spektru spektar se nije sasvim podudarao s podacima koje je New Horizons dobio dok je letjeo iznad Plutona, a neke apsorpcijske linije u njemu pokazale su se “suvišnima”. Autori su iznijeli nekoliko hipoteza kako bi objasnili ta odstupanja.

Prvo, nakon dugotrajnog tretmana svemirskim česticama, debljine se mogu djelomično razgraditi, lagano mijenjajući boju i spektar. Ili je to možda zbog poroznosti površine Plutona u područjima crvenih pjegavih linija.

Moguće je da pore nastaju zbog činjenice da Pluton nije dovoljno masivan i da istaložene tvari na njemu nakupljaju labavi “snijeg”. Međutim, iste pore mogu se pojaviti tijekom sublimacije – isparavanja bez prijelaza u tekuću fazu – lokalni led.

Područje Cthulhu Macula na Plutonu, koje je gotovo u potpunosti prekriveno crvenim pjegavim linijama, nalazi se na ekvatoru, a tamo praktički nema leda dušika ili metana. Međutim, metan može biti sezonski i pojaviti se tijekom duge lokalne zime i nestati do ljeta, ostavljajući poroznu površinu prošaranu slojem tolina.

Nažalost, trenutno nema planiranih misija prema Plutonu. U prošlosti je bilo razgovora o dva nastavka za New Horizons, ali ništa nije najavljeno. Ipak, vjerujem da se iz neistraženih podataka zadnjeg preleta može još naučiti i astronomi će biti dobro okupirani u godinama koje dolaze. Čitava poanta razumijevanja Plutonovih crvenih mrlja jest saznati više o interakciji planeta s njegovom atmosferom.


Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram-t.me/kozmoshr

Izvori:

• Crane, L. (2021, June 21). Pluto is covered in huge red patches and we don’t know what they are. New Scientist.
• Fayolle, M., Quirico, E., Schmitt, B., Jovanovic, L., Gautier, T., Carrasco, N., Grundy, W., Vuitton, V., Poch, O., Protopapa, S., Young, L., Cruikshank, D., Ore, C. D., Bertrand, T., & Stern, A. (2021, June 2). Testing tholins as analogues of the dark reddish material covering Pluto’s Cthulhu region. Icarus.
 Starr, M. (n.d.). The Red Plains of Pluto’s Cthulhu Macula May Not Be What We Thought. ScienceAlert.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.