U potrazi za planetima koji mogu podržavati život, gleda se njihova sličnost s našim planetom. Dok takav pristup može biti veoma koristan, zanemaruju se druge mogućnosti, poput planeta koji mogu imati puno više potencijala od Zemlje.
Suvremeni pristup i nedostaci
Kad zamislimo planet na kojem postoji bilo kakav oblik života, vjerojatno bismo pomislili na stjenovit planet na kojem postoji tekuća voda. Ovakva perspektiva omogućila je astronomima da pronađu velik broj planeta nalik Zemlji i pretpostave da život je na njima moguć. Između ostalog, Zemlja je jedini planet za koji znamo da postoji život. Zbog tog razloga, donekle je logično da ona predstavlja određeni standard “nastanjivosti” drugih planeta.
Međutim, neki znanstvenici ovakav pristup smatraju antropocentričnim. Razlog takvom zaključku je što, navode, postoje planeti koji mogu imati puno više potencijala za život kakav nama ne mora biti poznat.
Karakteristike supernastanjivih planeta
Kako bi predložili moguće primjere, znanstvenici najprije navode preduvjete za život koje smatraju boljima od onih u kojima je nastala Zemlja. Dirk Schulze-Makuch, astrobiolog Državnog sveučilišta u Washingtonu, prvo spominje kako Sunce nije najbolja zvijezda za nastanak života. Sunce je žuti patuljak, no Schulze-Makuch smatra da su narančasti patuljci dosta stabilnije zvijezde. Osim što su mnogobrojnije, njihov “životni vijek” je mnogo puta duži. Generalno gledano, što zvijezda duže “traje”, više vremena omogućuje životu da se razvije i postane raznolikiji.
Također smatra da planeti koji su masivniji od Zemlje imaju bolje uvjete za život. Osim što svojom veličinom pružaju više prostora za razvoj života, često imaju stabilnije atmosfere i duže zadržavaju svoju unutarnju toplinu. Supernastanjivi planeti isto mogu biti nekoliko stupnjeva topliji od Zemlje, uz uvjet da su vlažniji kako bi se spriječio nastanak velikog broja pustinja. Sličnom logikom, ako kopno koje je bliže vodi ima veće šanse za razvoj života, vjeruje se da je bolje ako planet ima manje kontinente.
Trenutna otkrića
U skladu s navedenim kriterijima, znanstvenici su uspjeli identificirati 24 planeta, ali nijedan od njih ne zadovoljava sve kriterije. Tek jedan planet ispunio je barem dva kriterija. Međutim, svi takvi planeti udaljeni su od Zemlje stotinu svjetlosnih godina, zbog čega do sada nije bilo moguće dobiti njihove jasne slike. Schulze-Makuch i njegov tim nadaju se da novijom tehnologijom – poput teleskopa James Webb – imali bi priliku bolje istražiti supernastanjive planete.
Izvor:
- Space.com (24. veljače). Superhabitable planets: Alien worlds that may be more habitable than Earth
Ja sam Marko Matas. Diplomirao sam studij pedagogije i nastavničkog smjera anglistike u Zadru. Bez obzira, vrlo sam znatiželjan te obožavam istraživati i druge znanosti. U slobodno vrijeme najviše proučavam astronomiju, povijest i biologiju te pronalazim manje poznate činjenice o istima.