kozmos.hr
Astronomija

Što bi se dogodilo da crna rupa zaluta u naš Sunčev sustav?

Što bi se dogodilo da crna rupa zaluta u naš Sunčev sustav?
objavljeno

Što bi se dogodilo da se crna rupa pojavi u našem susjedstvu? Te masivne, gotovo nevidljive zvijeri toliko su moćne da čak ni svjetlost ne može pobjeći iz njihova gravitacijskog zagrljaja. Da crna rupa uđe u Sunčev sustav, posljedice bi mogle biti nevjerojatne.

Gravitacijski utjecaji crne rupe

Sve ovisi o veličini i udaljenosti crne rupe, objašnjavaju stručnjaci. No, u mnogim scenarijima ne bi se dogodilo mnogo. “One nisu, per se, destruktivne,” kaže Karina Voggel, postdoktorandica u Astronomskom podatkovnom centru u Strasbourgu. “To je samo masa. Vrlo komprimirana masa, ali masa. Nije riječ o kozmičkom usisavaču.”

Kako piše Live Science, ako bi crna rupa zalutala u naš Sunčev sustav, najveći efekti bili bi gravitacijski. Ti efekti bi ovisili o masi crne rupe.

“Crne rupe koje poznajemo su sve mnogo masivnije od Sunca,” objašnjava Robert McNees, izvanredni profesor fizike na Sveučilištu Loyola u Chicagu. “Gravitacija Sunca dominira ponašanjem tijela u Sunčevom sustavu sve do ogromnih udaljenosti, tako da bi bilo što masivnije od Sunca u našem susjedstvu imalo primjetne efekte.”


Različite vrste crnih rupa

Poznate crne rupe dijelimo na crne rupe zvjezdane mase, koje su od nekoliko do 100 puta masivnije od Sunca, i supermasivne crne rupe, koje su 100.000 do milijardu puta masivnije od Sunca i obično se nalaze u središtima galaksija. No, postoje i druge mogućnosti.

Na primjer, moguće je stvoriti mini crne rupe u akceleratoru čestica. “One bi težile od jednog grama do mase čovjeka i bile bi mikroskopske veličine,” kaže Voggel. “Ništa se ne bi dogodilo da takva crna rupa prođe pored nas, jer one isparavaju za manje od sekunde.”

Tu su i primordijalne crne rupe, koje su se možda formirale kao rezultat fluktuacija mase i gustoće u vrlo ranom svemiru. “Nije potpuno isključeno da postoje primordijalne crne rupe koje plutaju svemirom s masama usporedivima s nekoliko Zemljinih masa,” kaže McNees. “Takva crna rupa ne bi imala drastične gravitacijske efekte.”

Neki astronomi čak razmatraju mogućnost da je hipotetski Planet Devet, koji može biti odgovoran za nepravilnosti u orbitama poznatih planeta, zapravo primordijalna crna rupa.

Što bi se dogodilo da crna rupa uđe u Sunčev sustav?

Ako bi crna rupa zvjezdane mase ili veća prošla kroz naš Sunčev sustav, mogla bi uzrokovati katastrofu, ovisno o tome koliko je blizu i koliko brzo prolazi. Ako bi prošla kroz Oortov oblak — najudaljenije područje Sunčevog sustava — mogla bi poremetiti komete i asteroide i uzrokovati njihov pad prema Zemlji, kaže Voggel.

Ako bi se crna rupa približila na 100 astronomskih jedinica (AU), ili malo izvan orbite Plutona, mogla bi promijeniti orbite Urana, Neptuna i Plutona. “No, Zemlja vjerojatno još ne bi bila značajno pogođena,” kaže Voggel.

Tek kada bi crna rupa prešla između orbita Urana i Plutona, Zemlja bi počela osjećati njezine efekte. “Ako bi Uran i Pluton bili vrlo blizu, mogli bi biti privučeni crnoj rupi toliko da bi sada kružili oko nje,” kaže Voggel. “A tada bi se i naša orbita promijenila.”


To bi moglo promijeniti naše godišnje doba, uvući nas u ledeno doba ili podići temperature toliko da život na Zemlji izumre.

Ako bi crna rupa prošla unutar orbite Saturna, vjerojatno bi nas pomaknula izvan nastanjive zone gdje tekuća voda može postojati. Ako bi prošla unutar orbite Jupitera, počeli bismo osjećati plimne efekte dok Zemlja počinje kružiti oko crne rupe.

“Ako se približi još više… između nas i Marsa, tada bi Zemlja doživjela drastične promjene,” kaže Voggel. “Plimni efekti bi zagrijali Zemlju. Imali bismo magmu; oceani bi isparili; život bi nestao.”

Vjerojatnost takvih događaja

No, i Voggel i McNees kažu da su svi ovi scenariji izuzetno malo vjerojatni. “Ponekad brinemo o asteroidima koji udaraju Zemlju, ali to je zato što ih ima mnogo,” kaže McNees. “Dakle, iako su šanse za svaki pojedinačni asteroid male, Sunčev sustav je prepun njih.”

Crne rupe su mnogo rjeđe u svemiru, a šansa da jedna prođe kroz Sunčev sustav čak i jednom je mala — još manje da bi se sudarila s nečim. “Očito, mogli biste snimiti ljetni blockbuster o tome,” kaže McNees.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.