Astronomi su potvrdili postojanje rijetkog egzoplaneta mase slične Saturnu koji orbitira oko M-patuljaste zvijezde poznate kao TOI-5573. Riječ je o neobičnoj planetarnoj konfiguraciji jer su ovakvi divovski planeti iznimno rijetki u sustavima koje čine male, hladne zvijezde.
TOI-5573 b udaljen je više od 600 svjetlosnih godina, a njegovu je prisutnost prvi detektirao NASA-in teleskop TESS, koji prati promjene u svjetlini zvijezda. Naknadna promatranja teleskopima sa Zemlje, uključujući spektralne analize i precizna radijalna mjerenja, potvrdila su da se radi o egzoplanetu mase otprilike 0,35 masa Jupitera i promjera 0,87 Jupiterove veličine. Gustoća mu iznosi 0,66 g/cm³ — gotovo identično kao kod Saturna.
Planet se oko svoje zvijezde kreće u vrlo uskoj orbiti, na udaljenosti od samo 0,07 astronomskih jedinica, što odgovara orbitalnom periodu od 8,79 dana. Unatoč blizini matičnoj zvijezdi, površinska temperatura mu je relativno niska — izračunata je na 528 Kelvina — što ga čini jednim od “najhladnijih” poznatih planeta u svojoj klasi.
Rijetka vrsta planeta poznata kao GEMS
Egzoplaneti poput TOI-5573 b spadaju u kategoriju GEMS — divovski planeti u orbiti M-patuljastih zvijezda. Takvi planeti predstavljaju znanstveni kuriozitet jer njihovo formiranje nije lako objasniti unutar postojećih modela. M-patuljaste zvijezde imaju znatno manje protoplanetarne diskove, što ograničava količinu dostupnog materijala za stvaranje masivnih planetarnih jezgri. Upravo zato su GEMS-ovi rijetko uočeni.
Autori istraživanja, predvođeni Rachel B. Fernandes sa Sveučilišta Penn State, ističu kako je TOI-5573 b zanimljiv i zbog kemijskog sastava svojeg sustava. Zvijezda pokazuje povišenu razinu metalnosti, što bi moglo igrati ključnu ulogu u procesu formiranja divovskih planeta. Metalno bogat okoliš može povećati neprozirnost diskova i olakšati nakupljanje plinova tijekom ranih faza razvoja planeta.
Dugoročno, TOI-5573 b mogao bi postati važna meta za spektroskopska istraživanja atmosfere. Zahvaljujući svojoj relativno niskoj temperaturi i povoljnoj orbiti, spada među najbolje kandidate za analizu kemijskog sastava vanjskih slojeva.
Znanstvenici planiraju dodatna visoko-rezolucijska promatranja kojima bi preciznije odredili utjecaj metalnosti na nastanak planeta. Ako se potvrdi da GEMS češće nastaju u metalno bogatim sustavima, to bi moglo pomoći u redefiniranju postojećih teorija o formiranju planetarnih sustava.
🔵 Pridružite se razgovoru!
Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.