Galaksija Andromeda, najbliža velika susjeda Mliječne staze, dugo se smatrala njezinim kozmičkim blizancem. No, najnovija opažanja Svemirskog teleskopa Hubble otkrivaju nešto potpuno neočekivano – njezine satelitske galaksije ne ponašaju se onako kako su astronomi predviđali.
Umjesto da budu nasumično raspoređene, gotovo polovica njih kruži u istoj ravnini i kreće se u istom smjeru, što je potpuno suprotno od očekivanja.
“To je čudno. Potpuno nas je iznenadilo kada smo otkrili da su sateliti raspoređeni na taj način i još uvijek ne razumijemo u potpunosti zašto izgledaju tako,” rekao je Daniel Weisz sa Sveučilišta u Kaliforniji.
Ovo otkriće, objavljeno u časopisu The Astrophysical Journal, postavlja ozbiljna pitanja o tome kako se galaksije razvijaju, jer se takav raspored satelitskih galaksija ne uklapa u postojeće teorije.
Je li Andromeda u prošlosti progutala drugu galaksiju?
Znanstvenici već dugo sumnjaju da je Andromeda imala burnu prošlost i da se prije nekoliko milijardi godina sudarila s drugom velikom galaksijom. Ako se to zaista dogodilo, tada bi taj sudar mogao objasniti čudne orbite njezinih satelita i njihov neuobičajen razvoj.
“Vidimo da trajanje formiranja novih zvijezda u satelitima jako ovisi o njihovoj masi i o tome koliko su blizu Andromedi,” objasnio je Alessandro Savino, vodeći autor studije.
No, to nije jedina zagonetka. Hubble je otkrio još nešto neobično:
- Neke Andromedine patuljaste galaksije nastavile su stvarati zvijezde puno dulje nego što bi trebale prema svim poznatim modelima.
- Umjesto da prestanu s formiranjem zvijezda, one su milijardama godina nastavile spor, ali stalan proces.
“Stvaranje zvijezda nastavilo se mnogo dulje nego što bismo očekivali za ove patuljaste galaksije,” dodao je Savino. “Takvo nešto se ne pojavljuje u računalnim simulacijama. Nitko još ne zna kako to objasniti.”
Ostatak drevnog sudara?
Još jedan ključni trag mogla bi biti Messier 32 (M32), kompaktna eliptična galaksija u Andromedinom sustavu. Astronomi vjeruju da bi M32 mogla biti ostatak jezgre nekadašnje masivne galaksije koja je prije milijardi godina pala u Andromedu i bila doslovno ogoljena gravitacijom.
“Sve u Andromedinom sustavu djeluje asimetrično i poremećeno. Čini se da se nešto značajno dogodilo ne tako davno,” naglasio je Weisz.
Ako je Andromeda stvarno imala katastrofalan sudar, to bi moglo objasniti neobičan raspored satelitskih galaksija, njihov nastavak formiranja zvijezda i poremećenu strukturu njezine pratiteljice M32.
Što će otkriti sljedeće istraživanje?
NASA-ini teleskopi Hubble i James Webb u sljedećih pet godina nastavit će pratiti orbitalna kretanja svih 36 Andromedinih satelitskih galaksija. Cilj je napraviti trodimenzionalnu kartu cijelog sustava i rekonstruirati Andromedinu prošlost kako bi se saznalo što je oblikovalo njezinu galaktičku mrežu.
“Oduvijek se postavljalo pitanje odnose li se spoznaje iz Mliječne staze na druge galaksije. Ili postoji puno veća raznolikost? Naše istraživanje pokazuje da patuljaste galaksije u drugim sustavima mogu slijediti potpuno drugačije evolucijske puteve nego što smo mislili,” objasnio je Weisz.
Otkriće neobičnog rasporeda satelitskih galaksija Andromede moglo bi značiti da postoje nepoznati procesi u formiranju galaksija koje tek trebamo razumjeti.
Je li ovo dokaz drevnog sudara? Hoće li ovi podaci promijeniti način na koji gledamo na razvoj svemira? Jedno je sigurno – oko Andromede se događa nešto neobično, i tek smo na početku otkrivanja odgovora.
🔵 Pridružite se razgovoru!
Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.