kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • Protozvijezda udaljena 1200 svjetlosnih godina uništava ogroman planet
Svemir

Protozvijezda udaljena 1200 svjetlosnih godina uništava ogroman planet

Egzoplanet koji gori
objavljeno

Znanstvenici, pod vodstvom Sveučilišta u Leicesteru, iznijeli su uzbudljivu teoriju o gigantskom planetu uhvaćenom u vatrenom plesu uništenja kako bi objasnili najveću ikad zabilježenu zvjezdanu erupciju. Njihova studija predlaže planet veličine Jupitera koji doživljava intenzivno isparavanje u blizini evoluirajuće zvijezde, dok nadolazeći kozmički požar otima planetarni materijal i baca ga na zvijezdu. Uzbudljivi nalazi pronašli su svoje mjesto u Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Analiza zvjezdanih baklji u nastajanim solarnim sustavima ukazuje na mogućnost da svaki sustav doživljava desetak takvih fenomena koji proždiru planete. Istraživači su se fokusirali na protuzvijezdu FU Ori, koja se nalazi 1,200 svjetlosnih godina od našeg solarnog sustava. Pokazala je neuobičajen porast sjaja prije 85 godina i nastavlja nadmašivati svoju predviđenu svjetlinu.

Egzoplanet uhvaćen u vatrenom plesu: Zagonetka FU Ori

Unatoč uvjerenju astronoma da porast sjaja FU Ori proizlazi iz dodatnog materijala koji sliježe na protuzvijezdu iz protoplanetarnog diska ispunjenog plinom i prašinom, specifičnosti ostaju nejasne. “Ti diskovi ne samo da potiču rast zvijezda, već hrane i planete,” izjavio je profesor Sergei Nayakshin, vodeći autor studije sa Škole za fiziku i astronomiju Sveučilišta u Leicesteru.

Prethodna promatranja dala su nagovještaje o postojanju ogromnog mladog planeta u bliskoj orbiti oko ove zvijezde. Iako su predložene brojne teorije o tome kako je planet mogao potaknuti takvu baklju, specifičnosti su ostale neriješene.

Simulacija vatrenog kozmičkog plesa

Tim iz Leicestera nastavio je simulirati scenarij za FU Ori, zamišljajući plinovitog diva rođenog u vanjskim regijama diska zbog gravitacijske nestabilnosti. U tom fenomenu, značajan disk se raspadne kako bi oblikovao gigantske grudvice koje premašuju masu Jupitera, ali imaju znatno manju gustoću.

Simulacija je naslikala mračnu sliku sjemenke planeta koja je brzo privučena prema domaćoj zvijezdi zbog gravitacijske privlačnosti. Kada dosegne desetinu udaljenosti između Zemlje i našeg Sunca, okolni materijal zapaljuje atmosferske vanjske slojeve planeta zbog intenzivne topline. Kao posljedica toga, planet se pretvara u kolosalan izvor svježeg materijala koji hrani zvijezdu, pojačavajući njen rast i svjetlinu.

Promatranja zvjezdanih baklji

“Ovo je bila prva zvijezda koja je zabilježena kako doživljava takve baklje. Sada imamo niz sličnih promatranja baklji s drugih mladih zvijezda,” podijelio je koautor studije dr. Vardan Elbakyan, također iz Leicestera. Iako su događaji FU Ori ekstremni za tipične mlade zvijezde, frekvencija i vidljiva svojstva takvih fenomena naveli su promatrače da zaključe kako većina nastajajućih solarnih sustava doživljava oko desetak sličnih baklji.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshrt.me/kozmoshr

Pratite Kozmos na Google Vijestima.