kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • Pronađena masivna struktura koja bi mogla promijeniti shvaćanje svemira
Svemir

Pronađena masivna struktura koja bi mogla promijeniti shvaćanje svemira

SDSS-optički-teleskop-udaljeni-kvazari
objavljeno

Neki stručnjaci osporavaju ovo otkriće, te ga ne žele prihvatiti bez dodatnih promatranja i dokaza.

Promatranja tisuća udaljenih galaskija koja su napravljena sa teleskopo Sloan digital sky survey(SDSS) otkrila su ogromni luk galaksija, koji nije u skladu sa teorijom uniformne distribucije u svemiru. Postojanje ove ogromne strukture treba biti potvrđeno od strane drugih znanstvenika kako bi postalo opće prihvaćeno.

Tijekom virtualne konferencije Američkog astronomskog društva, znanstvenici su najavili otkriće i studiju nove divovske strukture, koja se sastoji od starih galaksija.

Alexia Lopez i njezine kolege proučavali su svjetlost od oko 40000 udaljenih kvazara zabilježenih tijekom istraživanja teleskopa SDSS. Ovo su neki od najsvjetlijih objekata u svemiru, te se vjeruje da predstavljaju aktivne jezgre udaljenih galaksije koje sadržavaju i supermasivne crne rupe.

Kvazari pomažu kod promatranja najstarijih objekata u svemiru. Znanstvenici koriste njihovu svjetlost kao “astronomski RTG”: kada prolaze kroz galaksije, njihov se spektar mijenja, što pomaže kod promatranja.


Ovakve promjene otkrila je i Alexia Lopez- prisutnost magnezijevih iona u halo-u pokazala je cijeli niz galaksija lociranih na udaljenosti od 9.2 milijarde svjetlosnih godina.

https://kozmos.hr/teleskop-askap-prvi-put-je-promatrao-galakticku-ravninu/

Nekoliko desetaka njih tvori gotovo simetrični luk od oko 100 megaparseca (330 milijuna svjetlosnih doina) u širini, te gigaparsec(3.3 milijarde godina) u dužini, što je skoro 15 posto radijusa cijelog vidljivog svemira.

Astronomi su strukturu nazvali “Divovski luk”. Ova struktura nije vidljiva golim okom, no na noćnom nebu ona zauzima prostor 20 puta veći od punog mjeseca.

Postojanje ove strukture propituje naše ideje da je u cjelini naš svemir homogen. Neobično je zamisliti da bi se u nekom dijelu svemiru moglo skupiti jako puno nekih čestica, dok u drugom puno manje.

Upravo ovu tezu povlači postojanje ovog divovskog luka. Međutim, njegovo postojanje nije u potpunosti potvrđeno. Potrebna su dodatna istraživanja kako bi znanstvena zajednica mogla prihvatiti otkriće ove strukture.

Astrofizičar sa Oxforda Subir Sarkar napominje da naš mozak ponekad ide predaleko u našim nastojanjima da pronađemo nove jedinstvene uzorke. Prisjetio se da su prije nekog vremena inicijali Stephena Hawkinga pronađeni u slučajnim fluktuacijama infracrvenog zračenja u svemiru.

U svakom slučaju, proučavanja gigantskog luka galaksija će se nastaviti. Druge misteriozne masivne strukture su već pronađene u svemiru, te se ne poklapaju u potpunosti sa našim shvaćanjem moderne kozmologije. Postojanje ovih strukture podigla bi mnoga pitanja o standardnom modelu, koje govori da je materija raspoređena jednako u velikim prostranstvima svemira.

Pridružite se raspravi u nasšoj telegram grupi. KOZMOS Telegram

t.me/kozmoshr

Izvor:

• Bergan, B. (2021, June 12). This 3-Billion Light-Year Long Galaxy Chain Could ‘Overturn Cosmology’. Interesting Engineering.
• Grossman, L. (2021, June 11). An arc of galaxies 3 billion light-years long may challenge cosmology. Science News.
|• Mann, A. (2021, June 11). ‘Giant arc’ stretching 3.3 billion light-years across the cosmos shouldn’t exist. LiveScience.
• Tran, T. (2021, June 13). Scientists Discover Giant Arc of Galaxies That Could “Overturn Cosmology”. Futurism


Pratite Kozmos na Google Vijestima.