Prije točno sto godina, znanstvenici su u potrazi za životom na Marsu uhvatili misteriozan radio signal koji do danas ostaje neobjašnjen.
Danas poznata potraga za izvanzemaljskom inteligencijom (SETI) započela je gotovo prije sto godina, zahvaljujući neobičnom eksperimentu američkog astronoma Davida Todda. U kolovozu 1924. godine, Todd je pokušao uhvatiti radio signale s Marsa, nadajući se da bi mogao uspostaviti prvi kontakt s izvanzemaljskim životom. Tada je Mars bio u središtu javnog interesa, a Crveni planet smatran je najvjerojatnijim mjestom za postojanje inteligentnog života. Te godine Mars je bio u opoziciji, što znači da se našao na najbližoj točki Zemlji, udaljen svega 54,6 milijuna kilometara, što je bio idealan trenutak za takav pothvat. Kako bi iskoristio ovu jedinstvenu priliku, Todd je okupio tim stručnjaka, uključujući i izumitelja Charlesa Francisa Jenkinsa, pionira televizijske tehnologije. Jenkins je upravljao radijskim uređajem koji je presretao moguće signale s Marsa i pretvarao ih u vizualne zapise na papiru.
Todd je, osim toga, zatražio od radijskih postaja diljem svijeta da prekinu emitiranje, omogućujući njegovom cepelinu s antenom nesmetan prijem signala. Iako nije uspio postići globalnu tišinu, Todd je uspio uvjeriti američku mornaricu da osigura povremene periode radijske tišine diljem Sjedinjenih Država. Tako je, od 21. do 24. kolovoza, svaka radijska postaja u zemlji morala prekinuti emitiranje na pet minuta svakog sata. Toddov i Jenkinsov eksperiment urodio je plodom. Tijekom jednog od perioda radijske tišine, uhvatili su neobičan signal. Na papiru, zapis signala oblikovao je nešto što je nalikovalo “grubo nacrtanom licu”. Ova neobična pojava izazvala je medijsku senzaciju i potaknula val spekulacija o mogućim Marsovcima.
Međutim, nitko nije mogao sa sigurnošću utvrditi izvor tog signala. “To je fenomen koji ne možemo objasniti,” rekao je Jenkins, prema The New York Timesu. Javnost se pitala je li signal zaista došao s Marsa, ali Jenkins je na kraju zaključio da signal “nema nikakve veze s Marsom”. Iako intrigantan, signal nije pružio jasan dokaz o postojanju izvanzemaljskog života. Iako su rezultati eksperimenta ostali nejasni, ovaj je pokušaj imao dugoročne posljedice. Bio je to prvi korak prema razvoju radio astronomije, znanstvene discipline koja će se razviti tek desetljeće kasnije. Danas, sto godina nakon ovog pionirskog pokušaja, potraga za životom u svemiru i dalje traje, a znanstvenici koriste najmoderniju tehnologiju kako bi istražili svemir u potrazi za znakovima života. Eksperiment iz 1924. godine ostaje važan povijesni trenutak, podsjećajući nas na prve korake u potrazi za izvanzemaljskom inteligencijom i na uzbuđenje koje prati svako novo otkriće u ovom beskonačnom istraživanju svemira.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.