kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Znanost
  • /
  • Piramida Mjeseca u Teotihuacánu usklađena je sa solsticijem tvrde istraživači
Znanost

Piramida Mjeseca u Teotihuacánu usklađena je sa solsticijem tvrde istraživači

Piramida Mjeseca s vulkanom El Xihuingo u pozadini na ljetni solsticij. (Autor fotografije: Rafael Morales Orozco, retuširanje: Arturo Montero.)
objavljeno

Teotihuacán, drevni grad u Meksiku, mogao bi biti usklađen s položajem sunca tijekom solsticija, tvrdi istraživački tim.


Usklađenost sunca i Piramide Mjeseca

Piramida Mjeseca” u Teotihuacánu, smještena u blizini današnjeg Mexico Cityja, poravnana je sa suncem na ljetni i zimski solsticij, tvrdi istraživački tim iz Meksika. No, nisu svi stručnjaci suglasni s ovim zaključkom.

Teotihuacán je procvjetao između otprilike 100. pr. Kr. i 800. godine poslije Krista, s populacijom od oko 100.000 ljudi. “Piramida Mjeseca” građena je u fazama između otprilike 1. i 350. godine te se nalazi na kraju “Avenije mrtvih“, duge ulice koja prolazi kroz središte grada.

Precizna mjerenja otkrila astronomske odnose

Tim je proveo niz preciznih mjerenja, uključujući informacije prikupljene iz dronova, kako bi otkrio da sjeveroistočni kut Piramide Mjeseca odgovara izlasku sunca iznad vulkana El Xihuingo tijekom ljetnog solsticija, koji se u sjevernoj hemisferi događa između 20. i 21. lipnja svake godine. Nacionalni institut za antropologiju i povijest Meksika (INAH) objavio je ovu informaciju u priopćenju na španjolskom jeziku. Također su otkrili da jugozapadni kut piramide odgovara zalasku sunca iza brda tijekom zimskog solsticija, koji se događa između 21. i 22. prosinca svake godine.

Zanimljivo je da su stanovnici Teotihuacána možda koristili vulkan El Xihuingo kao astronomski opservatorij.

“Na padinama vulkana El Xihuingo nalazi se arheološko nalazište Xihuingo, gdje su stvoreni petroglifi poznati kao točkasti križevi, a njihova funkcija predložena je kao astronomski pokazatelji,” rekao je Aarón González Benítez, arheoastronom iz Nacionalne škole za antropologiju i povijest u Meksiku, član istraživačkog tima.

Čini se da je usklađenost Piramide Mjeseca sa suncem tijekom solsticija utjecala na cjelokupnu orijentaciju grada. “Teotihuacán se ističe, među ostalim, svojim veličanstvenim mrežnim dizajnom. Ako je solarna orijentacija Piramide Mjeseca utvrdila orijentaciju grada, ostali spomenici paralelni s ovom velikom građevinom vjerojatno su slijedili i replicirali tu kanonsku orijentaciju,” dodao je González Benítez.

Sunce ili mjesec?

Možda zvuči neobično da je struktura nazvana “Piramida Mjeseca” usklađena sa solarnim događajima, ali González Benítez objašnjava da su ime dali Mexica ljudi, osnivači Aztečkog Carstva, nakon što je grad bio napušten. Pravo ime koje su stanovnici Teotihuacána koristili za ovu građevinu nije poznato.

Zanimljivo je da postoji još jedna piramida u Teotihuacánu nazvana “Piramida Sunca”, ali istraživanje tima sugerira da su sjeveroistočni i jugozapadni kutovi te piramide zapravo usklađeni s mjesečevim kulminacijama, kada se Mjesec pojavljuje na najvišoj ili najnižoj točki na nebu

Neki od rezultata tima već su zabilježeni u prethodnim istraživanjima, izjavio je Steven Gullberg, profesor kulturne astronomije na Sveučilištu Oklahoma. “Ne protivim se orijentacijama koje su otkrili, i ovo će stvoriti zanimljivu raspravu među onima koji se specijaliziraju za astronomiju ovog područja. Radujem se čuti njihova mišljenja.”

Ivan Sprajc, voditelj Instituta za antropološke i prostorne studije Slovenske akademije znanosti i umjetnosti, izrazio je sumnju u ideju da je grad bio izgrađen s namjerom usklađivanja sa solsticijem i Piramidom Mjeseca. Napomenuo je da je Piramida Mjeseca bila modificirana tijekom izgradnje te da je njezina najranija faza imala drugačiju orijentaciju od današnje.

Tim trenutno radi na knjizi koja će uključivati rezultate njihovog istraživanja, a također su objavili dokumentarac o svojim nalazima.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.