kozmos.hr
Astronomija

Otkriven novi super-Neptun TOI-5005 b u orbiti udaljene zvijezde

Ilustracija TOI-5005 b
objavljeno

TOI-5005 b nije običan egzoplanet. Ovaj divovski planet, smješten svjetlosnim godinama daleko, otprilike je šest puta veći od Zemlje i težak nevjerojatnih 32 puta više.


Astronomi su otkrili novi super-Neptun egzoplanet koji obećava otkrivanje misterija takozvanog “područja rijetkih neptuna” (Neptunian savanna). Ovaj ogromni svijet, nazvan TOI-5005 b, nalazi se oko 685 svjetlosnih godina od Zemlje i orbitira oko zvijezde nalik Suncu. Planet, koji je otprilike šest puta veći i više od 30 puta masivniji od Zemlje, identificiran je zahvaljujući opažanjima NASA-inog satelita za istraživanje tranzitnih egzoplaneta (TESS). Detalji otkrića objavljeni su 26. rujna u znanstvenom radu.

TESS je u misiji da istraži oko 200.000 najsjajnijih zvijezda blizu Sunca, skenirajući nebo u potrazi za planetima koji prolaze – ili tranzitiraju – ispred svojih zvijezda. Dosad je otkrio više od 7.200 potencijalnih egzoplaneta, poznatih kao TESS objekti interesa (TOI), od kojih je 557 potvrđeno.

Nedavna istraživanja predvođena Amadeom Castro-Gonzálezom iz Astrobiološkog centra u Madridu fokusirala su se na jedan takav TOI: umjereno sjajnu zvijezdu TOI-5005, koja podsjeća na naše Sunce i spada u spektralni tip G2V. Naknadna opažanja sa Zemlje potvrdila su da je signal tranzita koji je uočio TESS doista pripadao planetu, sada poznatom kao TOI-5005 b.

Što znamo o TOI-5005 b

TOI-5005 b nije običan egzoplanet. Ovaj divovski planet, smješten svjetlosnim godinama daleko, otprilike je šest puta veći od Zemlje i težak nevjerojatnih 32 puta više. No, ono što ga zaista izdvaja je njegova iznimno niska gustoća. Da to objasnimo, iako je TOI-5005 b ogroman, njegova gustoća je znatno manja od Zemljine, što znači da je sačinjen od lakših materijala ili plinova. Orbitira oko svoje zvijezde svakih 6,3 dana na udaljenosti koja je tek djelić udaljenosti između Zemlje i Sunca. Temperature prelaze 1.000 stupnjeva Celzijusa.

Znanstvenici vjeruju da je ovaj egzoplanet nastao kroz proces poznat kao akrecija jezgre (core accretion), gdje se čestice materijala polako spajaju kako bi stvorile planet. Većina njegove jezgre sastoji se od težih elemenata, no također je okružen vanjskim slojem ispunjenim plinovima. Iako je sličan planetima poput Neptuna i Urana, TOI-5005 b ima nešto drugačiji sastav, što ga čini jedinstvenim otkrićem.

Kako piše phys.org, ono što TOI-5005 b čini još zanimljivijim je njegova pozicija u svemiru. Pripada području koje astronomi nazivaju “područjem rijetkih neptuna” (Neptunian savanna), gdje se nalaze planeti slični Neptunu koji imaju duže orbite, ali su i dalje rijetki. Za razliku od takozvane “neptunske pustinje” (Neptunian desert), gdje je gotovo nemoguće pronaći ovakve planete, ovo područje je dom rijetkih, a TOI-5005 b jedan je od njih. Većina planeta u tom području ima veću gustoću, što TOI-5005 b čini posebnim i intrigantnim objektom za daljnja istraživanja.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.