kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Znanost
  • /
  • Otkriće fosila starih 34 milijuna godina izaziva naše shvaćanje evolucije gmazova
Znanost

Otkriće fosila starih 34 milijuna godina izaziva naše shvaćanje evolucije gmazova

Otkriće ostataka starih 34 milijuna godina izaziva naše shvaćanje evolucije gmazova. Zasluge: Jasmine Croghan.
objavljeno

Nedavno otkriće ostataka gmizavca starih 34 milijuna godina u Wyomingu (SAD) donosi nova saznanja o evoluciji jedne od najfascinantnijih vrsta zmija.


Fosili zmije koja je živjela u Sjevernoj Americi prije približno 34 milijuna godina nedavno su otkopani s lokaliteta na kojem su pronađeni ostaci nekoliko različitih vrsta. Kako prenosi The Debrief, ovo otkriće nudi neviđen pogled na podrijetlo modernih zmija, uključujući pitone i boe, te nove tragove o njihovoj evoluciji kroz vrijeme.

Nova vrsta, nazvana Hibernophis breithaupti, jedinstvena je zbog specifičnih anatomskih karakteristika koje posjeduje. Paleontolozi su to brzo prepoznali zahvaljujući očuvanoj strukturi kostura.

Kada se otkriju fosili, kosti drevnih životinja često se razdvoje prije fosilizacije, što otežava prepoznavanje novih vrsta. Također, to može otežati rekonstrukciju ostataka u koherentnu sliku izgleda drevne životinje.

Očuvana struktura kostura

Budući da su kosti Hibernophis breithaupti očuvane na pravom mjestu u novootkrivenim fosilima, istraživači vjeruju da bi ovaj drevni američki gmizavac mogao pripadati grupi poznatoj kao Booidea, koja obuhvaća porodicu zmija uključujući boe i njihove najbliže srodnike.


Kada većina ljudi pomisli na boe, na um dolaze njihove veće i egzotičnije varijante iz cijelog svijeta. Međutim, mnoge manje varijante također postoje u dijelovima Amerike. Evolucija ovih zmija još uvijek je prilično nejasna herpetolozima, a nova otkrića mogla bi ponuditi značajne tragove o tome kako su se ovi gmizavci prilagodili promjenama kroz duge periode vremena.

Jedan ključan aspekt otkrića Hibernophis breithaupti koji je oduševio istraživače je pronalazak ne samo jedne, već nekoliko ovih drevnih zmija, sve smještene zajedno u jednoj jazbini, gdje su se njihovi ostaci fosilizirali. Ovaj neobičan nalaz, koji uključuje nekoliko očuvanih zmija na jednom mjestu, sugerira jedinstveno ponašanje povezano s njihovim modernim potomcima, gdje zajedno hiberniraju u velikim grupama.

Sličnost s modernim zmijama

“Moderne zmije garter poznate su po okupljanju u tisućama kako bi zajedno hibernirale u jazbinama,” rekao je Michael Caldwell, paleontolog sa Sveučilišta Alberta, koji je sudjelovao u ovom otkriću.

Caldwell, suvoditelj istraživačkog tima koji proučava Hibernophis breithaupti zajedno sa bivšom diplomanticom Jasmine Croghan te suradnicima iz Australije i Brazila, izjavio je kako ove vrste zmija hiberniraju u velikom broju kako bi očuvale toplinu. To postižu jedinstvenim ponašanjem gdje životinje formiraju veliku kuglu prilikom hibernacije.

“Fascinantno je vidjeti moguće dokaze o takvom socijalnom ponašanju ili hibernaciji koji datiraju prije 34 milijuna godina,” rekao je Caldwell u nedavnoj izjavi o otkrićima tima, što potencijalno izaziva tradicionalna shvaćanja o ponašanju zmija iz grupe Booidea i njihovoj evoluciji.

Otkrića tima bila su predmet nedavne studije koja je objavljena 19. lipnja 2024. godine u časopisu Zoological Journal of the Linnean Society.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.


Pratite Kozmos na Google Vijestima.