U vulkanskom jezeru Bolsena u središnjoj Italiji arheolozi su otkrili glineni kip iz ranog željeznog doba koji još uvijek nosi otiske prstiju svog davnog izrađivača.
Figurica veličine dlana, za koju se procjenjuje da potječe iz 10. ili 9. stoljeća prije nove ere, pronađena je u blizini podvodnog arheološkog nalazišta Gran Carro di Bolsena pokraj naselja Aiola. Kip, iako nedovršen, sačuvao je iznimne detalje – uključujući tragove tkanine i jasno vidljive otiske prstiju koji svjedoče o ljudskom dodiru starom više od tri tisućljeća.
Većina sličnih figurica dolazi iz grobnih konteksta, no ova je pronađena na području nekadašnjeg naselja. Stručnjaci smatraju da je kip mogao imati ulogu u kućnim obredima ili osobnim vjerovanjima, što otvara nove poglede na svakodnevni život zajednica iz željeznog doba.
Talijansko Ministarstvo za kulturnu baštinu navodi kako prisutnost otiska tkanine sugerira da je figurica možda bila i “odjevena”, što dodatno podupire ideju o ritualnoj funkciji u domaćem okruženju.
Geotermalna povijest i očuvanje
Područje Gran Carro di Bolsena poznato je po geotermalnim izvorima čija temperatura doseže i do 40 °C. Upravo ti izvori možda su zaslužni za iznimnu očuvanost drvenih stupova, keramičkih ulomaka i drugih organskih ostataka, uključujući i nedavno otkriveni kip.
Prvi ozbiljniji interes za ovo nalazište pojavio se 1991. godine kada su ronioci uočili neobične kamene formacije ispod površine. Godine 2020. istraživanja su otkrila humak ispod kamenja, vjerojatno ostatke naselja izgrađenog na stupovima. Kasniji nalazi, uključujući rimske novčiće i keramiku, potvrđuju da je to područje bilo naseljeno sve do kasne antike.
Ono što ovu figuricu čini jedinstvenom nije samo njena starost već i prisutnost otisaka – izravnog fizičkog traga osobe koja ju je izradila. U vremenu bez pisane riječi, ovakav artefakt pruža rijedak uvid u dodir, vjerovanja i svakodnevni život ljudi koji su nekoć živjeli na obalama ovog jezera.
🔵 Pridružite se razgovoru!
Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.