kozmos.hr
Svemir

Oko čega orbitira Mliječna staza?

Mliječna staza. Izvor: ESA
objavljeno

Orbitiraju li galaksije, uključujući našu Mliječnu stazu, oko nečega u svemiru?


Čini se da se sve u svemiru okreće oko nečega. Mjeseci kruže oko planeta. Planeti kruže oko zvijezda. Zvijezde kruže oko središta galaksija. Ali što je s galaksijama? Konkretno, orbitira li Mliječna staza oko nečega?

Da bismo odgovorili na to pitanje, prvo moramo razumjeti kako orbite funkcioniraju. Razmislite o dva objekta koja kruže jedan oko drugog. Ta dva tijela međusobno se privlače gravitacijom, držeći ih zajedno. Objekti kruže oko zajedničkog središta mase – ako biste mogli smanjiti sustav, središte mase bilo bi točka na kojoj biste ga mogli uravnotežiti na prstu. U slučaju Sunčevog sustava ili Zemlje i Mjeseca, jedan od objekata je mnogo veći od drugog. Središte mase završava unutar većeg tijela, tako da se veći objekt ne pomiče mnogo, dok se manji objekt kreće po približno kružnoj putanji oko većeg.


Na većim skalama stvari postaju složenije. Naša galaksija je dio zbirke galaksija zvane Lokalna skupina, koja uključuje Mliječnu stazu, Andromedu, manju spiralnu galaksiju Trokut i nekoliko patuljastih galaksija, uključujući Veliki i Mali Magellanov oblak. Mliječna staza i Andromeda su dva najveća objekta u Lokalnoj skupini. Zbog usporedivih masa, središte mase leži između dvije galaksije, objasnio je Sangmo Tony Sohn, astronom iz Instituta za svemirski teleskop u Marylandu. Nema značajno većih objekata u blizini, pa se dvije galaksije na kraju okreću jedna oko druge.

Međutim, orbita Mliječne staze nije kružna ili eliptična poput orbita planeta oko Sunca. “Bilo bi čudno reći da se Mliječna staza okreće oko nečega, jer to podrazumijeva da postoji veći objekt,” rekao je Sohn za Live Science. “Ali to ovdje nije slučaj.”

Mliječna staza i Andromeda

Umjesto toga, i Mliječna staza i Andromeda su uglavnom na radijalnim orbitama. “Zamislite gravitaciju dvaju objekata koji se privlače i ne kreću se ni na koji drugi način osim gravitacijskim privlačenjem. Kreću se izravno jedan prema drugom. To je čisto radijalna orbita,” rekao je Chris Mihos, astronom sa Sveučilišta Case Western Reserve u Ohiju. Orbita Mliječne staze nije savršeno radijalna jer postoji malo bočnog gibanja između dviju galaksija, rekao je Mihos za Live Science.

Njihove uglavnom radijalne orbite prema jedna drugoj znače da će se Mliječna staza i Andromeda na kraju sudariti za otprilike 4,5 milijardi godina. Pojedinačne zvijezde vjerojatno se neće sudariti zbog velikih udaljenosti između njih, pa će galaksije proći jedna kroz drugu i ponovno se razdvojiti – ali ne zadugo.

“Galaksije će se tada okrenuti i ponovno približiti. Tijekom stotina milijuna ili milijardi godina, zapravo će se spojiti u jednu veliku galaksiju,” rekao je Mihos.

Gravitacijske interakcije vjerojatno će poremetiti zvijezde u obje galaksije dovoljno da kombinirana galaksija postane eliptična, a ne spiralna poput Mliječne staze i Andromede. Spajanje bi također moglo zagrijati plin uzduž spiralnih krakova svake galaksije dovoljno da stvori nove zvijezde, rekao je Sohn.

Orbite na skalama većim od skupina galaksija još su manje definirane, ali “sigurno znamo da se Lokalna skupina kreće,” rekao je Mihos. Lokalnu skupinu privlači skup Virgo, koji sadrži nekoliko stotina galaksija i nalazi se otprilike 65 milijuna svjetlosnih godina daleko. Međutim, Lokalna skupina nikada neće stići tamo, rekao je Mihos, jer širenje svemira povlači Mliječnu stazu brže nego što gravitacijsko privlačenje skupa Virgo privlači nju.


Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.