Meteorit po imenu Erg Chech 002, otkriven je prošle godine u svibnju, u alžirskom gradu Ardaru.
Neobičan sastav pra-meteorita
Odmah po otkriću saharskog meteorita, istraživači su bili sigurni da se radi o objektu vulkanskog porijekla što je neobično jer stjenoviti meteoriti inače dolaze iz bazaltnih kora punih magnezija i željeza. Analizom kemijskog sastava, stručnjaci su došli do zaključka da je 30 kilograma teška stijena bogata silicijevim dioksidom.
Kada su znanstvenici usporedili njegovu kemijsku kompoziciju s drugim poznatim grupama asteroidima, shvatili su da se radi o gotovo jedinstvenom primjerku.
Saharski meteorit stariji je od naše Zemlje
Datacija je pokazala da je komad nekadašnje magme star 4,6 milijardi godina što ga čini starijim od naše Zemlje. Također se radi o najstarijoj dosad poznatoj magmi iz svemira. Prema japanskim i francuskim znanstvenicima, trebalo joj je oko 100 000 godina da se ohladi i pretvori u stijenu.
Prema radu objavljenom u Proceedings of the National Academy of Sciences moguće da je meteorit bio dijelom kore protoplaneta, stjenovite mase koja se još nije transformirala u punopravni planet.
Radi se o zaista rijetkom primjerku jer su izvorni protoplanet “progutali” drugi planeti tijekom nastanka Sunčevog sustava.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram-t.me/kozmoshr
Izvori:
Ja sam Matija Klarić.
Student sam Ekonomskog fakulteta, a u slobodno se vrijeme bavim volonterstvom te istraživanjem, čitanjem i pisanjem o mojim omiljenim temama; svemiru, astronomiji, astrofizici i tehnologiji.