Nedavna studija otkrila je značajnu gravitacijsku anomaliju pri izrazito niskim akceleracijama, što je navelo znanstvenike da preispitaju dugogodišnje pretpostavke o prirodi gravitacije. Ova otkrića, koja se temelje na širokim binarnim zvijezdama, mogla bi ukazivati na potrebu za izmjenama Einsteinove opće teorije relativnosti, koja je dominirala znanstvenim razmišljanjem više od stoljeća.
Široke binarne zvijezde su u središtu intenzivnih istraživanja jer omogućuju znanstvenicima da testiraju gravitaciju pri akceleracijama nižim od 1 nanometra u sekundi kvadratnoj. Takve niske akceleracije ključne su za razumijevanje pojava poput tamne tvari i drugih astrofizičkih sustava. Dvije neovisne studije, koje su vodili Kyu-Hyun Chae i Xavier Hernandez, pružile su dokaze da se gravitacijsko ponašanje na ovim razinama razlikuje od onoga što predviđa Newtonova fizika. Njihov rad sugerira da bi Modificirana Newtonova dinamika (MOND), teorija koju je prije 40 godina uveo Mordehai Milgrom, mogla ponuditi bolje objašnjenje.
Chaeova studija, nedavno objavljena u časopisu The Astrophysical Journal, bavi se izazovima ranijih istraživanja koja su identificirala gravitacijsku anomaliju. Koristeći opsežan skup podataka s misije Gaia Europske svemirske agencije, Chae je analizirao višestruke uzorke i metodologije. Njegovi rezultati pokazuju dosljedne dokaze o povećanju gravitacijske sile za 40% kada interna akceleracija između dvije zvijezde u širokom binarnom sustavu padne ispod 0,1 nanometra u sekundi kvadratnoj.
“Gravitacijska anomalija jasno je vidljiva u podacima,” kaže Chae. “Unatoč pokušajima da se to zanemari, ova anomalija opstaje i usklađena je s MOND-ovim predviđanjima. To bi moglo značiti da smo na pragu značajnog preokreta u našem razumijevanju gravitacije.” Ovo otkriće moglo bi potencijalno preoblikovati temeljnu fiziku, slično kako su Newton i Einstein revolucionalizirali polje u svoje vrijeme.
Iako MOND, poput Newtonovih i Einsteinovih teorija, poštuje načelo univerzalnosti slobodnog pada, odbacuje snažno načelo ekvivalencije. Prema MOND-u, kretanje širokih binarnih sustava trebalo bi odstupati od Newtonovih predviđanja, pod utjecajem gravitacijskog polja Mliječne staze. Ovo odstupanje od 40%, koje je Chae zabilježio, u skladu je s MOND-ovim očekivanjima.
Unatoč uvjerljivim rezultatima, potrebna su daljnja istraživanja kako bi se potvrdila anomalija. Znanstvenici su posebno zainteresirani za dobivanje preciznih mjerenja brzine u smjeru linije vidljivosti, što bi pružilo potpuniju sliku kretanja zvijezda. Kako budu dostupni podaci iz budućih studija i unaprijeđenih metodologija, prava priroda ove gravitacijske anomalije postat će jasnija.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.