NASA-in rover Curiosity pronašao žute kristale sumpora na Marsu!
NASA-in rover Curiosity iznenadio je znanstvenike 30. svibnja kada je prešao preko stijene na Marsu i otkrio žute kristale sumpora. Ovo je prvi put da je pronađen čisti sumpor na Crvenom planetu.
Od listopada 2023. godine Curiosity istražuje područje Marsa bogato sulfatima, vrstom soli koja sadrži sumpor i nastaje isparavanjem vode. Do sada su otkrivani minerali koji sadrže sumpor, ali stijena koju je rover nedavno prešao sastoji se od čistog sumpora. Nije jasno kako je ovaj čisti sumpor povezan s ostalim sumpornim mineralima u tom području.
Iako sumpor obično povezujemo s neugodnim mirisom trulih jaja, taj miris dolazi od plina vodikovog sulfida, dok je čisti sumpor bez mirisa. Elementarni sumpor nastaje samo u specifičnim uvjetima koji se dosad nisu povezivali s ovim dijelom Marsa. Rover je pronašao cijelo polje svijetlih stijena koje izgledaju slično onoj koju je zdrobio.
“Pronaći polje stijena od čistog sumpora je kao pronaći oazu u pustinji,” rekao je Ashwin Vasavada, voditelj projekta Curiosity iz NASA-inog Jet Propulsion Laboratory u Kaliforniji. “To ne bi trebalo biti tamo, pa sada moramo objasniti njegovo postojanje. Otkriće neočekivanih stvari čini istraživanje planeta tako uzbudljivim.”
Putovanje kroz kanal Gediz Vallis
Ovo otkriće jedno je od mnogih koje je Curiosity napravio tijekom svog putovanja kroz kanal Gediz Vallis. Ovaj kanal vijuga niz padine planine Mount Sharp, visoke 5 kilometara, uz koju se rover penje od 2014. godine. Svaki sloj planine predstavlja različito razdoblje marsovske povijesti. Misija Curiosityja je istražiti kada i gdje bi drevni teren Marsa mogao pružiti uvjete za život mikroba, ako su ikada postojali na planetu.
Kanal Gediz Vallis primijećen je iz svemira godinama prije lansiranja Curiosityja, a znanstveni tim želio je posjetiti ovo područje zbog njegove potencijalne važnosti. Znanstvenici vjeruju da je kanal oblikovan tokovima tekuće vode i krhotina, što je ostavilo greben od gromada i sedimenta niz padinu. Cilj je bolje razumjeti kako se ovaj krajolik mijenjao prije milijardi godina.
Od dolaska u kanal, znanstvenici proučavaju jesu li drevne poplave ili odroni stvorili velike hrpe krhotina. Najnoviji tragovi sugeriraju da su oba faktora igrala ulogu: neke hrpe krhotina nastale su nasilnim tokovima vode, dok su druge rezultat lokalnih odrona.
“Ovo nije bilo mirno razdoblje na Marsu,” rekla je Becky Williams, znanstvenica s Instituta za planetarnu znanost u Arizoni. “Bilo je mnogo aktivnosti, uključujući energične poplave i tokove bogate gromadama.”
Prikupljanje uzoraka iz kanala
Svi dokazi o prisutnosti vode pričaju složeniju priču od očekivanog, pa su znanstvenici bili nestrpljivi uzeti uzorak stijene iz kanala. 18. lipnja, rover je dobio svoju priliku. Sumporne stijene bile su previše male i krhke za bušenje, ali velika stijena nazvana “Mammoth Lakes” bila je prikladna. Inženjeri su morali pronaći sigurno mjesto za bušenje i parkiranje rovera na nestabilnoj površini.
Curiosity je izbušio svoju 41. rupu koristeći moćnu bušilicu na kraju svoje robotske ruke od 2 metra te je prah iz stijene poslao u instrumente unutar rovera za daljnju analizu. Znanstvenici sada mogu odrediti sastav stijene. Curiosity je napustio Mammoth Lakes i nastavlja istraživati kanal Gediz Vallis, tražeći nova iznenađenja koja čekaju da budu otkrivena.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.