Europski astronomi su detaljno istražili nedavno otkrivenu crnu rupu koja je dobila oznaku Gaia BH3. Rezultati njihovog istraživanja pokazuju da je ova crna rupa povezana s obližnjim raspadnutim zvjezdnim skupom, poznatim kao ED-2. Otkriće je objavljeno u znanstvenom radu 17. travnja na otvorenom serveru arXiv.
Crna rupa BH3
Crna rupa Gaia BH3, udaljena oko 1.900 svjetlosnih godina, otkrivena je u travnju 2024. u širokom binarnom sustavu unutar galaktičkog haloa. S masom od otprilike 33 sunčeve mase, ovo je najmasivnija crna rupa zvjezdanog porijekla poznata u našoj galaksiji. Njezin vidljivi suputnik je stari, vrlo metalno-siromašan div, otprilike pet puta veći od Sunca, s masom od približno 0,76 sunčevih masa. Sustav ima period od 11,6 godina.
ED-2 je nekoć bio zvjezdani skup koji se sada raspadnuo i transformirao u zvjezdani tok unutar galaktičkog haloa. Ovaj dinamički hladni potok prolazi kroz sunčevo susjedstvo. Procijenjena prosječna metalnost zvijezda u ED-2 iznosi -2,60. Tim astronoma pod vodstvom Eduarda Balbinota s Sveučilišta u Groningenu u Nizozemskoj istraživao je kemijski sastav zvijezda članova ED-2 te orbitalne karakteristike binarnog sustava Gaia BH3. Dobiveni rezultati ukazuju da Gaia BH3 pripada zvjezdanom toku ED-2.
Sustav Gaia BH3
“Istražili smo i otkrili da su galaktička orbita sustava Gaia BH3 i njegova metalnost potpuno usklađene s pripadnošću zvjezdanom toku ED-2,” napisali su istraživači u radu. Studija je također pokazala da je orbita crne rupe Gaia BH3 oko galaksije neodvojiva od orbite zvijezda članova ED-2. Pokazalo se da je samo 17% članova ED-2 bliže galaktičkom centru nego Gaia BH3. Prosječna metalnost diva u Gaia BH3 iznosila je -2,56, što je blizu prosječne metalnosti zvijezda u ED-2. Nadalje, kemijska obilja elemenata kao što su magnezij, europij i omjeri barija prema željezu članova ED-2 usklađeni su s onima kod suputnika crne rupe. Stoga, prema autorima rada, ovi nalazi nedvosmisleno potvrđuju da Gaia BH3 pripada toku ED-2.
Prikupljeni podaci također su omogućili astronomima da bolje osvijetle formaciju Gaia BH3 i ED-2. Rezultati sugeriraju da je Crna rupa Gaia BH3 nastala prije više od 13 milijardi godina, te da je matični sustav ED-2 bio manji klaster s masom manjom od 42.000 sunčevih masa. “To implicira da je crna rupa mogla nastati izravnim kolapsom masivne vrlo metalno-siromašne zvijezde, ali alternativni scenarij interakcija unutar klastera također zaslužuje biti istražen,” zaključili su istraživači.