NASA-ina Juno, svemirska letjelica pogonjena solarnom energijom, usmjerava svoj pogled na vatreni Jupiterov mjesec, Io, za detaljnije promatranje zakazano za 30. srpnja. U nedjelju, 30. srpnja, Juno će zabilježit najbliži prelet nad Io, vatrenim Jupiterovim mjesecom. Letjelica će se približiti na samo 22,000 kilometara of Jupiterovog mjeseca. Podaci prikupljeni talijanskim instrumentom JIRAM (Jovian InfraRed Auroral Mapper) i drugim znanstvenim instrumentima trebali bi donijeti detaljno znanje o brojnim vulkanima koji izbacuju taljevinu lave i sumpornih plinova na mjesecu, koji je prožet vulkanima.
“Iako je prvotna svrha JIRAM-a bila istraživanje Jupiterove polarne aure, njegova sposobnost detekcije toplinskih izvora postala je ključna u našoj potrazi za aktivnim vulkanima na Io,” komentirao je Scott Bolton, glavni istraživač Juno-a iz Southwest Research Instituta u San Antoniju. “Kako se s svakim preletom približavamo, podaci iz JIRAM-a i drugih ugrađenih instrumenata obogaćuju naše razumijevanje značajki površine mjeseca i njihove evolucije tijekom vremena.”
Lansirana 2011. godine, svemirska letjelica pogonjena solarnom energijom započela je proučavanje Jovianskog sustava 2016. godine. Io, nešto veći od Mjeseca na Zemlji, je svijet u neprekidnom nemiru. Gravitacijska sila Europae i Ganymeda, zajedno s najvećim planetom u solarnom sustavu utječu na njegovu površinu.
Promjene u regiji Volund
Tijekom Junovog posljednjeg preleta nad Io 16. svibnja, JunoCam imager je snimio fotografiju sa udaljenosti od 35,600 kilometara, otkrivajući mrlju u Io-ovoj regiji Volund, blizu ekvatora – jasan znak za planetarne znanstvenike. “Primjećivanje promjena u regiji Volund, gdje se lavino polje proširilo prema zapadu i svježi tokovi lave okružuju drugi vulkan sjeverno od Volunda, bilo je uzbudljivo,” rekao je Jason Perry iz HiRISE Operations Centera Sveučilišta u Arizoni u Tucsonu. “Io-ova ekstremna vulkanska aktivnost je poznata, ali opservacija ovih transformacija izbliza nakon 16 godina je fascinantno.”
Tijekom istog putovanja 16. svibnja, JIRAM je primijetio vlastiti značajan znak. Infracrveni snimač, dizajniran od strane talijanske svemirske agencije, Agenzia Spaziale Italiana, uspio je snimiti Loki Patera, najveći vulkanski krater na Io-u, koji se proteže na 202 kilometara. Podaci, koji detaljno opisuju što bi mogao biti aktivan vulkan, čine tim nestrpljivim za predstojeći prelet.
“Podaci sugeriraju da bi lava mogla izlaziti na sjeverozapadnom području i formirati lavino jezero na jugu i istoku,” objasnio je Alessandro Mura, su-istraživač iz Nacionalnog instituta za astrofiziku u Rimu.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr