NASA-in svemirski teleskop James Webb otkrio je tragove vodene pare, ali istraživači nisu sigurni je li izvor egzoplanet ili njegova zvijezda domaćin, što dovodi u pitanje trenutna znanja o atmosferama egzoplaneta.
Upoznavanje stjenovitog svijeta: GJ 486 b
GJ 486 b je egzoplanet približno 30% veći i tri puta masivniji od Zemlje, s jačom gravitacijom. Orbitirajući oko crvenog patuljka – najčešće vrste zvijezda u svemiru – GJ 486 b završava orbitu za manje od 1,5 zemaljskih dana i ima površinsku temperaturu od oko 430 stupnjeva Celzija.
Izazivanje teorija o atmosferi egzoplaneta
Ako su signali vodene pare koje je otkrio Webb s GJ 486 b istiniti, to bi moglo ukazivati na prisutnost atmosfere unatoč visokoj površinskoj temperaturi egzoplaneta i blizini zvijezde domaćina. Iako je vodena para prije opažena na plinovitim egzoplanetima, nijedna atmosfera nije definitivno otkrivena oko stjenovitog egzoplaneta, prema NASA-i.
Tajna signala pare vode
Istraživači nisu sigurni potječe li signal vodena para iz atmosfere egzoplaneta ili njegove zvijezde domaćina. Ako signal dolazi iz atmosfere GJ 486 b, vjerojatno bi se istrošila zbog topline i zračenja zvijezde domaćina, što upućuje na stalno obnavljanje vulkanskom aktivnošću.
Potencijalni proboj u znanosti o egzoplanetima
Otkriće vodene pare u atmosferi vrućeg, stjenovitog egzoplaneta bilo bi značajan proboj u znanosti o egzoplanetima. Međutim, znanstvenici prvo moraju isključiti mogućnost da signal potječe od zvijezde domaćina, jer se može nalaziti u hladnim zvjezdanim pjegama.
Buduće promatranje za otključavanje tajne
Daljnja istraživanja i promatranja pomoću Webb-a (NIRISS) mogu pomoći razlikovati scenarije planetarne atmosfere i zvjezdanih pjega, pružajući vrijedne uvide u zagonetni signal vodene pare.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr