kozmos.hr
Svemir

Najstariji poznati alfabet otkriven u Siriji

Najstariji poznati alfabet otkriven u Siriji. Zasluge: Glenn Schwartz, Sveučilište Johns Hopkins.
objavljeno

Istraživači sa Sveučilišta Johns Hopkins otkrili su povijesni dokaz najstarijeg poznatog alfabetskog pisma, urezanog na cilindrične glinene artefakte pronađene u grobnici u Siriji. Ovi artefakti, datirani oko 2400. pr. Kr., stariji su za približno 500 godina od dosad poznatih primjera alfabetskog pisma, čime se iz temelja preispituju uvriježene pretpostavke o nastanku i širenju ove revolucionarne inovacije.

Preokret u razumijevanju ljudske komunikacije

Alfabetsko pismo, koje je ljudima omogućilo prelazak s elitne na širu pismenost, donijelo je dramatične promjene u svakodnevni život drevnih civilizacija. Prema Glennu Schwartzu, profesoru arheologije na Sveučilištu Johns Hopkins i voditelju ovog iskopavanja, ovo otkriće ima duboke implikacije za razumijevanje razvoja komunikacijskih tehnologija.

“Alfabeti su transformirali pisanje, čineći ga dostupnim širim slojevima društva, izvan granica kraljevskih i privilegiranih klasa,” istaknuo je Schwartz. “Način na koji su ljudi razmišljali, komunicirali i živjeli bio je nepovratno promijenjen. Ovo otkriće pokazuje da su eksperimenti s novim oblicima komunikacije započeli mnogo ranije i na potpuno neočekivanim lokacijama.”

Otkriće ne samo da otvara nove horizonte u istraživanju drevnih društava već nas potiče da ponovno razmotrimo vlastite pretpostavke o podrijetlu pisane komunikacije.

Iskopavanja na Tell Umm-el Marri

Otkriveni glineni cilindri pronađeni su na lokalitetu Tell Umm-el Marra u zapadnoj Siriji, jednom od prvih urbanih središta srednje veličine iz razdoblja ranog brončanog doba. Ovo povijesno značajno nalazište bilo je predmet 16-godišnjeg arheološkog istraživanja koje su vodili Glenn Schwartz i njegovi kolege sa Sveučilišta u Amsterdamu, otkrivajući važne detalje o razvoju urbanih društava na Bliskom istoku.

Grobnica, u kojoj su otkriveni ovi iznimni artefakti, sadržavala je šest kostura, zlatni i srebrni nakit, posuđe, vrh koplja te netaknute keramičke posude. Među posuđem su pronađena četiri lagano pečena glinena cilindra s neobičnim natpisima, čija je svrha još uvijek obavijena velom tajne.

Dešifriranje tajanstvenih natpisa

Perforirani cilindri mogli bi biti rani oblik oznaka, možda bilježeći sadržaj posuda, njihovo podrijetlo ili vlasnika. “Bez mogućnosti prevođenja natpisa, možemo samo nagađati,” izjavio je Schwartz. Ipak, ova zagonetna pisma otvaraju novo poglavlje u istraživanju rane evolucije alfabetskih sustava.

Koristeći precizne metode radiougljičnog datiranja, istraživači su potvrdili starost grobnica i artefakata, što pruža čvrste dokaze o vremenskom okviru za ovaj revolucionarni sustav pisanja.

Novo podrijetlo alfabeta?

Nalazi s lokaliteta Tell Umm-el Marra značajno preispituju mišljenje da je alfabet nastao u Egiptu oko 1900. pr. Kr. Umjesto toga, ovi artefakti upućuju na mnogo raniji vremenski okvir i sugeriraju zapadnu Siriju kao moguće ishodište alfabetskog pisma. Ovo otkriće uvelike mijenja povijesni narativ o razvoju pisanog jezika.

“Otkriće ne samo da mijenja naše razumijevanje o vremenskom i geografskom podrijetlu alfabeta, već također otvara nove smjerove za istraživanje povezanosti među ranim civilizacijama,” naglasio je Schwartz.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.