kozmos.hr
Astronomija

Najmlađi poznati egzoplanet donosi nova otkrića o stvaranju planeta

Najmlađi poznati egzoplanet donosi nova otkrića o stvaranju planeta
objavljeno

Egzoplaneti mlađi od 10 milijuna godina rijetko su vidljivi zbog gustih protoplanetarnih diskova.


Astronomi su otkrili egzoplanet TIDYE-1b, star ‘samo’ 3 milijuna godina, što ga čini najmlađim otkrivenim svijetom izvan Sunčevog sustava. Ovaj “kozmički novorođenac” otkriven je uz neobično nagnut protoplanetarni disk, što izaziva pitanja o modelima formiranja planeta i otvara vrata za daljnja istraživanja svemirskih sustava.

TIDYE-1b, smješten u molekularnom oblaku zviježđu Bika oko 520 svjetlosnih godina od Zemlje, pripada kategoriji takozvanih laganih plinovitih divova. Njegova masa iznosi samo 40% Jupiterove, a promjer mu je nešto manji od najvećeg planeta našeg Sunčevog sustava. Kruži oko svoje protuzvijezde svakih 8,8 dana. Protuzvijezda, čija je trenutna masa približno 70% Sunčeve, još se razvija i sugerira da je cijeli sustav u ranoj fazi razvoja.

Jay Silverstein, viši predavač na Odsjeku za kemiju i forenziku Sveučilišta Nottingham Trent, usporedio je starost ovog egzoplaneta s dvotjednom bebom, ističući koliko su ovi nalazi fascinantni za razumijevanje ranih faza formiranja planeta.

Rijetki uvid u rani razvoj planeta

Egzoplaneti mlađi od 10 milijuna godina rijetko su vidljivi zbog gustih protoplanetarnih diskova — golemih vrtložnih struktura plina i prašine iz kojih se planeti formiraju. No, disk TIDYE-1b ne prekriva ovaj egzoplanet, omogućujući znanstvenicima jedinstven pogled na proces formiranja.

“Ovakva otkrića pružaju priliku da zavirimo u prošlost i promatramo stvaranje planeta dok se odvija,” izjavila je Madyson Barber, glavna autorica studije i studentica Sveučilišta Sjeverne Karoline u Chapel Hillu. “Ona nam pomažu razumjeti naše mjesto u svemiru, odakle dolazimo i kamo idemo.”

Zagonetka nagnutog diska

Jedan od najzanimljivijih aspekata ovog otkrića je neobično položeni protoplanetarni disk TIDYE-1b. Disk je nagnut za oko 60 stupnjeva u odnosu na protuzvijezdu, što se značajno razlikuje od standardnih modela koji predviđaju da se planeti formiraju unutar ravnih, poravnatih diskova, poput onih u našem Sunčevom sustavu.

“Planeti u našem Sunčevom sustavu formirali su se iz ravnog diska plina i prašine, zbog čega se nalaze u istoj ravnini,” objašnjava Andrew Mann, suautor studije i planetarni znanstvenik sa Sveučilišta Sjeverne Karoline u Chapel Hillu. “No, u ovom slučaju disk je nagnut i nije usklađen ni s planetom ni sa zvijezdom, što predstavlja izazov za naše trenutno razumijevanje formiranja planeta.”

Jedna od mogućih teorija jest da na disk utječe udaljena zvijezde, koja orbitira na udaljenosti od 635 astronomskih jedinica (AU), što bi moglo uzrokovati njegov neobičan položaj. Međutim, znanstvenici naglašavaju da ova teorija ostaje neizvjesna zbog velike udaljenosti te moguće zvijezde.

Značenje za znanost o planetima

Ovo otkriće omogućuje bolje razumijevanje brzine kojom različite vrste planeta nastaju. Dok je Zemlji bilo potrebno 10 do 20 milijuna godina za potpuno formiranje, plinoviti divovi poput TIDYE-1b očito se formiraju mnogo brže. Ovo otvara nova pitanja o uzrocima tih razlika.

Planirana istraživanja uključivat će analizu toga prikuplja li TIDYE-1b još uvijek materijal iz protoplanetarnog diska, usporedbu njegove atmosfere s materijalom iz diska te ispitivanje gubi li planet gornje slojeve atmosfere zbog utjecaja svoje zvijezde domaćina.

Otkriće TIDYE-1b ključni je korak prema razumijevanju raznolikih puteva stvaranja planeta, podsjećajući nas na složenost i dinamiku procesa koji oblikuju svemir.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.