Jedinstveni bazaltni uzorak pronađen u Africi ispunjava gotovo milijardu godina dugu prazninu u vulkanskom razvoju Mjeseca.
U pustinji sjeverozapadne Afrike 2023. pronađen je meteorit koji mijenja dosadašnje razumijevanje lunarne geološke evolucije. Riječ je o uzorku nazvanom Northwest Africa 16286, starom 2,35 milijardi godina, čija kemijska svojstva ukazuju na vulkansku aktivnost na Mjesecu u razdoblju iz kojeg do sada nisu postojali uzorci.
Nalazi su predstavljeni na međunarodnoj geokemijskoj konferenciji Goldschmidt 2025 u Pragu, a analizirali su ga istraživači sa Sveučilišta u Manchesteru.
Najmlađi poznati bazaltni meteorit s Mjeseca
Izotopna analiza olova pokazuje da se stijena formirala tijekom kasnog razdoblja lunarne vulkanske aktivnosti, čineći je najmlađim bazaltnim mjesečevim meteoritom otkrivenim na Zemlji. Za razliku od uzoraka prikupljenih misijama Apollo, Luna ili Chang’e, koji dolaze iz točno određenih lokacija, meteoriti poput ovog mogu potjecati s bilo kojeg dijela Mjesečeve površine, izbačeni snažnim udarima asteroida.
“Uzorci s misija donose dragocjene uvide, ali njihova je prostorna pokrivenost ograničena. Lunarni meteoriti pružaju priliku da slučajno dobijemo informacije iz potpuno drugih regija Mjeseca – bez troška lansiranja misije”, ističe dr. Joshua Snape, znanstvenik sa Sveučilišta u Manchesteru i voditelj istraživanja.
Kemijski tragovi duboke unutrašnjosti Mjeseca
Uzorak pripada tipu stijena poznatih kao olivin-firni bazalt, prepoznatljiv po krupnijim kristalima olivina. Sadrži umjerene količine titana i izrazito visoke razine kalija. Osim neuobičajeno kasnog vremena nastanka, stijena ima i izniman izotopni sastav olova, koji sugerira da je magmatski materijal iz kojeg je nastala došao iz dubine Mjesečeve unutrašnjosti – iz izvora s neuobičajeno visokim omjerom urana i olova.
Takva geokemijska obilježja upućuju na to da je Mjesec u to vrijeme još uvijek imao unutarnje izvore topline, najvjerojatnije uzrokovane raspadom radioaktivnih elemenata.
Popunjavanje milijardu godina duge geološke praznine
“Ovaj uzorak dolazi iz razdoblja o kojem dosad nismo imali konkretne podatke. Stariji je od stijena misije Chang’e 5, ali je mlađi od uzoraka koje su prikupili Apollo, Luna i Chang’e 6“, objašnjava dr. Snape. “Zahvaljujući toj poziciji u vremenskoj liniji, popunjava gotovo milijardu godina dugu prazninu u povijesti lunarne vulkanske aktivnosti.”
Prema njegovim riječima, starost i sastav ukazuju na to da je Mjesec zadržao toplinsku aktivnost tijekom duljeg razdoblja nego što se prethodno pretpostavljalo. “Ovaj meteorit daje važne vremenske i kemijske koordinate koje će pomoći u preciznijem modeliranju unutarnje dinamike Mjeseca.”
Potencijalni trag za buduće misije
Meteorit težak 311 grama jedan je od samo 31 poznate lunarne bazaltne stijene pronađene na Zemlji. U njegovoj strukturi vidljivi su staklasti džepovi i uske vene, što upućuje na to da je bio izložen udarnom šoku – vjerojatno prilikom udara meteoroida na Mjesečevoj površini. Upravo taj udarni događaj izbacio ga je s Mjeseca, nakon čega je tisućama godina putovao svemirom prije nego što je završio na afričkom tlu.
Zbog tih udarnih deformacija teško je s apsolutnom preciznošću odrediti vrijeme nastanka, ali istraživači procjenjuju starost uzorka na 2,35 milijardi godina, uz moguću pogrešku od ±80 milijuna godina.
Znanstvenici sada nastoje precizno odrediti s kojeg dijela Mjesečeve površine meteorit potječe. Ta informacija mogla bi usmjeriti buduće misije za povrat uzoraka, omogućujući ciljano istraživanje geoloških regija koje dosad nisu bile obuhvaćene.
🔵 Pridružite se razgovoru!
Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.