Usred ledenog krajolika Antarktike, nevjerojatno simetričan vrh nalik piramidi izazvao je globalnu znatiželju. Dok je njegov geometrijski oblik potaknuo brojne teorije o drevnim civilizacijama ili vanzemaljskim graditeljima, geolozi naglašavaju da je ova jedinstvena formacija rezultat isključivo prirodnih procesa.
Ovaj neimenovani vrh, visok oko 1.265 metara, ističe se unutar južnog dijela Ellsworthovih planina, lanca oštrih vrhova koji je prvi put dokumentirao američki avijatičar Lincoln Ellsworth 1935. godine. Vrh je postao poznat široj javnosti nakon što je postao viralan 2016. godine, iako su znanstvenici za njega znali mnogo ranije. Prema profesoru znanosti o okolišu Mauriju Peltu s Nichols Collegea, vrh u obliku piramide vjerojatno je vidljiv s obližnje istraživačke baze u Patriot Hillsu.
Erozija, a ne drevni graditelji, oblikovala je ovu “piramidu”
Unatoč svom oštrom i simetričnom izgledu, antarktički vrh nije oblikovan ljudskom ili vanzemaljskom rukom. Umjesto toga, oblikovan je prirodnim procesom poznatim kao erozija smrzavanja i odmrzavanja. Tijekom dana voda i snijeg ulaze u sitne pukotine u stijeni. Noću, kada temperatura padne, voda se smrzava i širi, postupno lomeći stijenu. Tijekom milijuna godina ovaj spori proces izgladio je strane planine u oblik piramide kakav vidimo danas.
Pelto je za Live Science objasnio da su slične formacije, poput poznatog Matterhorna u švicarskim Alpama, također oblikovane ciklusima smrzavanja i odmrzavanja. Zanimljivo je da su tri strane antarktičkog vrha erodirale jednakim tempom, dok se četvrta strana – istočni greben – formirala odvojeno, stvarajući rijetku simetriju koja je doprinijela njegovoj slavi.
Osim vizualno upečatljivih planinskih lanaca, južni dio Ellsworthovih planina poznat je i po svom paleontološkom značaju. Fosili stari više od 500 milijuna godina, iz razdoblja kambrija, otkriveni su ovdje, pružajući dragocjene uvide u rani morski život na Zemlji. Među pronađenim fosilima su trilobiti i drugi drevni organizmi koji su nekoć živjeli u razdoblju kada je Antarktika bila dio puno toplijeg superkontinenta.
Razdvajanje činjenica od fikcije
Kada je piramidalni vrh postao viralan na internetu, brzo je postao središte teorija zavjere koje sugeriraju da je riječ o ostatku drevne civilizacije ili dokazu o vanzemaljskoj aktivnosti. Međutim, znanstvenici su te tvrdnje brzo odbacili. Kako objašnjava Eric Rignot, profesor znanosti o Zemljinom sustavu na Sveučilištu u Kaliforniji, Irvine, “Iako se vrhovi nalik piramidama mogu činiti neobičnima, nisu nemogući. Mnogi vrhovi imaju jednu ili dvije strane koje izgledaju poput piramida, ali rijetko imaju sve četiri strane tako simetrične.”
Iako vizualno impresivan, ovaj antarktički vrh samo je još jedan primjer moćnih prirodnih sila koje oblikuju neobične oblike od običnih stijena – bez misterija, vanzemaljaca ili drevnih arhitekata. No, iako ovo nije ostatak drevne civilizacije na ledenom kontinentu niti djelo vanzemaljskih bića, Antarktika ipak krije niz fascinantnih otkrića i priča.
U jednom nedavnom članku objavili smo kako je prije otprilike 90 milijuna godina Antarktika izgledala potpuno drugačije od zaleđene pustoši koju danas poznajemo. Naime, najnovija istraživanja pokazuju da je ovaj južni kontinent nekoć bio bujna, umjerena prašuma puna raznovrsnog biljnog svijeta, pa čak i dinosaura. “Očuvanost ove 90 milijuna godina stare šume iznimna je, no još je iznenađujući svijet koji otkriva. Čak i tijekom mjeseci tame, močvarne umjerene prašume uspijevale su rasti blizu Južnog pola, otkrivajući da je klima bila toplija nego što smo očekivali,” objasnila je profesorica Tina van de Flierdt s Imperial Collegea.
I dok Antarktika možda ne skriva goleme piramide ili tragove vanzemaljske civilizacije, još uvijek krije mnoge druge, “zemaljske” misterije koje ovaj kontinent čine jednim od najtajanstvenijih mjesta na Zemlji.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.