kozmos.hr
Astronomija

Masivna crna rupa je uništila ogromnu zvijezdu

Crna rupa. Izvor: nasa.gov
objavljeno

Astronomi su proveli temeljitu forenzičku analizu zvijezde koja je bila razdrla kad se previše približila gigantskoj crnoj rupi, čija je unutrašnjost potom izbačena u svemir.

NASA-in Chandra X-ray Observatory i ESA-in XMM-Newton proučavali su količinu dušika i ugljika blizu crne rupe koja je razdrla zvijezdu. Astronomi smatraju da su ti elementi bili stvoreni unutar zvijezde prije nego što je bila razorena kada se približila crnoj rupi.

“Gledamo unutrašnjost onoga što je nekad bila zvijezda,” izjavio je Jon Miller s University of Michigan, koji je vodio istraživanje.

U posljednjim godinama otkriveno je mnogo “dogadaja uslijed plimne smetnje”, gdje goleme gravitacijske sile masivne crne rupe uništavaju zvijezdu. Ovo dovodi do bljeska, često vidljivog u optičkoj i ultraljubičastoj svjetlosti i X-zrakama, kako se ostaci zvijezde zagrijavaju. Ovaj događaj, nazvan ASASSN-14li, ističe se iz raznih razloga.

Prilikom otkrića u studenom 2014. godine bio je najbliža takva smetnja Zemlji (290 milijuna svjetlosnih godina) otkrivena u otprilike desetljeću. Zbog ove blizine, ASASSN-14li pružio je izuzetan nivo detalja o uništenoj zvijezdi. Millerov tim primijenio je nove teorijske modele kako bi dao bolje procjene o količini dušika i ugljika oko crne rupe.

“Ovi rendgenski teleskopi mogu se koristiti kao forenzički alati u svemiru,” rekla je koautorica studije Brenna Mockler. “Odnos dušika prema ugljiku koji smo pronašli upućuje na materijal iz unutrašnjosti zvijezde koja je imala oko tri puta veću masu od Sunca.”

Još jedan zanimljiv aspekt rezultata ASASSN-14li je što znači za buduće studije. Astronomi su vidjeli srednje masivne zvijezde poput one u ASASSN-14li u zvjezdanom skupu koji sadrži supermasivnu crnu rupu u središtu naše galaksije. Dakle, sposobnost procjene masivnosti zvijezda koje su plimno razorene možda daje astronomima način prepoznavanja prisutnosti zvjezdanih skupova oko supermasivnih crnih rupa u udaljenijim galaksijama.

Do ovog istraživanja postojala je velika mogućnost da bi elementi promatrani u X-zracima mogli potjecati iz plina koji je oslobođen u prethodnim erupcijama supermasivne crne rupe. Međutim, čini se da obrasci elemenata analizirani ovdje potječu iz jedne zvijezde.

Ranija istraživanja objavljena 2017. godine od strane Chenwie Yanga s University of Science and Technology u Kini upotrijebila su ultraljubičaste podatke s NASA-inog Hubble Space teleskopa kako bi pokazali postojanje veće količine dušika u usporedbi s ugljikom u ASASSN-14li, ali u manjoj mjeri nego što je pronašao Millerov tim koristeći X-zračne podatke.

Ovo istraživanje objavljeno je u časopisu The Astrophysical Journal Letters.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.