kozmos.hr
Astronomija

Ljudi nisu bili prva vrsta koja je orbitirala Mjesec

Dva sovjetska putnika s oklopom završila su svoje putovanje s padom u Indijski ocean – 21. rujna 1968. ponovno su dotaknuli Zemlju. Zasluge: S.P. Korolev RSC Energia / NASA.
objavljeno

Misija bez posade, ali s putnicima.


Sredinom rujna 1968., Sovjetski Savez lansirao je letjelicu Zond 5 prema Mjesecu. Cilj nije bio slijetanje, nego nešto drukčije: testirati učinke svemirskog zračenja i bestežinskog stanja na živa bića. Umjesto kozmonauta, u kapsuli su se nalazile dvije  kornjače, zajedno s mušicama, crvima i biljnim sjemenkama.

Bio je to prvi put u povijesti da su živi organizmi obišli Mjesec i vratili se na Zemlju – iako je ta epizoda danas gotovo zaboravljena, piše IFLScience.

Sovjeti su stigli prvi – ali bez ljudi

Zond 5 lansiran je 14. rujna 1968. s kozmodroma Bajkonur, samo tri mjeseca prije slavne američke misije Apollo 8. Sovjeti su time preduhitrili SAD u slanju letjelice u orbitu oko Mjeseca, no ključna razlika bila je – posada. Dok je Apollo 8 nosio trojicu astronauta, Zond 5 imao je samo reptile.

U tom trenutku svemirska utrka već je trajala više od desetljeća. No nakon rane sovjetske dominacije – od Sputnika do Gagarina – program se suočavao s nizom problema. Tragična pogibija kozmonauta Vladimira Komarova 1967. pokazala je koliko su sovjetske kapsule bile rizične. Raketa sposobna nositi posadu do Mjeseca još nije bila spremna. Kornjače su zato bile logičan izbor.

Život u kapsuli bez hrane

Kornjače, podrijetlom iz Azije, u letjelicu su smještene 2. rujna, dvanaest dana prije lansiranja. Tijekom cijelog boravka u svemiru nisu dobile hranu – znanstvenici su strahovali da bi probava mogla utjecati na rezultate. Osim njih, u kapsuli su se nalazile voćne mušice, crvi, bakterije i sjemenke – pravi mali biološki laboratorij.

Put do Mjeseca trajao je četiri dana. Letjelica ga je jednom orbitirala, zatim se okrenula i krenula nazad prema Zemlji.

Zond 5 sletio je 21. rujna 1968. u Indijski ocean. Spasilačke ekipe brzo su locirale kapsulu. Unutra su obje kornjače bile žive, iako vidno iscrpljene i mršavije nego pri polasku. Unatoč svemu, njihova je misija bila uspješna – i povijesna.

Danas se o tom letu rijetko govori, no Zond 5 ostaje jedan od važnijih koraka u pripremi ljudskih svemirskih letova. U eri prije Apolla 11, kad je svaki let bio rizik, Sovjeti su prvi dokazali da je moguće živ organizam poslati do Mjeseca, orbitirati ga i vratiti kući. Spor korak za kornjače, ali veliki za biomedicinu.

🔵 Pridružite se razgovoru!

Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.