kozmos.hr
Jeste li znali?

Koliko patuljastih planeta imamo u Sunčevom sustavu?

objavljeno

Godine 2006. Međunarodna astronomska unija (MAU) donijela je odluku koja je izazvala mnogo kontroverzi – novu definiciju planeta. Mnogi su ovu odluku doživjeli kao degradaciju Plutona iz kategorije planeta u patuljasti planet, što je izazvalo burne reakcije. No, kako piše IFLScience, ova promjena također je stavila u središte pažnje tijela koja su do tada bila smatrana manjima. I to je zapravo prilično zanimljivo. Danas djeca u školama uče o osam planeta i (trenutno) pet patuljastih planeta. Krenimo redom od Sunca: prvo dolazimo do Ceresa – najvećeg objekta u asteroidnom pojasu. Ceres je također neko vrijeme bio smatran planetom, sve dok nije “degradiran”. Zatim dolazimo do Plutona, kralja patuljastih planeta. Slijedi Makemake, s promjerom koji iznosi 60% promjera Plutona i jednim mjesecom. Nakon toga, tu je Haumea, koja ima dva mjeseca i masu otprilike trećine Plutonove. Ali objekt koji je izazvao potrebu za novom definicijom planeta i otvorio raspravu koja traje već 18 godina je Erida. Prikladno nazvana po grčkoj božici svađe i nesloge, Erida je masivnija od Plutona. Kada je otkrivena 2005. godine, postalo je jasno da Sunčev sustav ne može više imati devet planeta. Nešto se moralo promijeniti.


Što čini patuljasti planet?

Za status planeta potrebni su sljedeći uvjeti: objekt mora kružiti oko Sunca; mora biti dovoljno velik da zbog vlastite gravitacije poprimi približno okrugli oblik; i mora očistiti svoju orbitu od ostataka materijala. Patuljasti planeti ispunjavaju prva dva uvjeta, ali ne i treći. Taj se uvjet može procijeniti na različite načine, uključujući omjer mase nebeskog tijela i ostatka materije u njegovoj orbiti. Planeti imaju omjer koji je 100.000 puta veći od onoga kod patuljastih planeta. Osoba koja je predložila termin “patuljasti planet” je Alan Stern, glavni istraživač misije New Horizons koja je posjetila Pluton i Arrokoth. Stern je želio uvesti podkategorije planeta, kao što su klasični planeti, patuljasti planeti i satelitski planeti, koji bi uključivali velike mjesece slične planetima, poput našeg Mjeseca. Međutim, definicija koja je usvojena pomaknula je Plutona u posebnu kategoriju, čemu se Stern protivi do danas.

Hoćemo li dobiti još patuljastih planeta?

Iako Međunarodna astronomska unija još nije prihvatila nove patuljaste planete, nekoliko njih je predloženo, poput Quaoara, Sedne, Orcusa i Gonggonga. Postoje pitanja vezana uz njihov oblik (drugi uvjet), ali isto bi se moglo reći i za Haumeu. Naime, promatranja iz 2017. godine pokazala su da je Haumea znatno spljoštenija nego što se ranije mislilo. Još uvijek nije bilo rasprave o tome hoće li Haumea biti izbačena s popisa patuljastih planeta ili će neka druga tijela biti dodana, niti hoće li se definicija planeta i patuljastih planeta ponovno mijenjati. Na posljednjoj Generalnoj skupštini Međunarodne astronomske unije predloženo je preciziranje definicije planeta: naime, trenutna definicija ne uključuje više od 5.500 potvrđenih egzoplaneta koje smo otkrili u svemiru. Nada se da će se nova definicija raspravljati na sljedećoj Generalnoj skupštini u Rimu 2027. godine. Nova definicija mijenja prva dva uvjeta za status planeta: kruženje oko bilo koje zvijezde ili smeđeg patuljka te masa veća od 10^23 kilograma. Iako Pluton i Erida ostaju isključeni, možda bi se mogla uvesti nova definicija za patuljaste planete koja bi se temeljila na nečemu što je lakše izmjeriti od oblika.


Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.