kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • Kineski znanstvenici razvijaju magnetski sustav za lansiranje tereta s Mjesečeve površine na Zemlju
Svemir

Kineski znanstvenici razvijaju magnetski sustav za lansiranje tereta s Mjesečeve površine na Zemlju

Chang'e-6 na površini Mjeseca. Zasluge: CNSA.
objavljeno

Inovativna tehnologija mogla bi transformirati istraživanje svemira i iskorištavanje resursa.


Kineski znanstvenici planiraju izgraditi jedinstveni magnetski sustav za lansiranje tereta s površine Mjeseca, čime bi omogućili jednostavniji i učinkovitiji transport rijetkih resursa natrag na Zemlju. Projekt, procijenjen na 18 milijardi dolara, mogao bi označiti početak nove ere u istraživanju svemira i iskorištavanju njegovih bogatstava. Sustav, koji je opisan u studiji objavljenoj u časopisu Aerospace Shanghai, koristi nisku gravitaciju Mjeseca i izostanak atmosfere kako bi postigao potrebnu brzinu za lansiranje tereta. Glavni element sustava je 50 metara duga rotirajuća ruka koja se ubrzava do trenutka kada kapsula doseže brzinu potrebnu za bijeg iz Mjesečeve gravitacije, koja iznosi 2,38 kilometara u sekundi.

Energetski zahtjevi ovog sustava bit će pokriveni kombinacijom solarnih panela i nuklearne energije, što bi omogućilo dugoročnu i održivu operaciju na Mjesecu. Glavna svrha sustava je transport helija-3, izotopa koji je izuzetno rijedak na Zemlji, ali iznimno obilan na Mjesecu. Ovaj izotop već dugo privlači pažnju znanstvenika zbog svog potencijala u nuklearnoj fuziji, koja bi mogla biti ključ za čistu i gotovo neograničenu energiju u budućnosti. Kina nije jedina zemlja koja cilja na Mjesec kao izvor dragocjenih resursa. U Sjedinjenim Američkim Državama, startup tvrtke također nastoje prikupiti sredstva za eksploataciju helija-3 na Mjesečevoj površini i njegov transport natrag na Zemlju. Ova inicijativa dio je šireg trenda koji se fokusira na stvaranje “mjesečeve ekonomije”, s ciljem iskorištavanja Mjeseca kao novog ekonomskog resursa.

Mnoge od ovih aktivnosti oslanjaju se na uspjeh NASA-inih nadolazećih misija Artemis, koje imaju za cilj uspostaviti stalnu ljudsku prisutnost na Mjesecu. Osim znanstvenih istraživanja, jedan od ključnih ciljeva tih misija je poticanje gospodarskog razvoja i otvaranje novih radnih mjesta u sektoru rudarenja i istraživanja svemira. Rastuća interesna sfera za Mjesec i njegove resurse dovodi do nove geopolitičke svemirske utrke između Sjedinjenih Država i Kine. Obje zemlje imaju ambiciozne planove za dominaciju u svemiru, a ishod ove utrke mogao bi oblikovati pravila angažmana u svemiru za generacije koje dolaze. Ekstrakcija helija-3 mogla bi biti tek početak u borbi za kontrolu nad resursima izvan Zemlje. Ovaj projekt, iako zvuči kao znanstvena fantastika, pokazuje ozbiljnost s kojom Kina pristupa istraživanju svemira i potencijalnom iskorištavanju Mjesečevih bogatstava. Uspjeh ovakvih inicijativa mogao bi imati duboke posljedice na budućnost energetike, tehnologije, ali i globalne geopolitike.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.