Duboko u meksičkoj džungli, na krajnjem dijelu poluotoka Yucatán, arheolozi su otkrili nevjerojatno povijesno blago.
U drevnom, napuštenom gradu drevnih Maya pod imenom Cobá, blizu impozantne piramide Nohoch Mul, otkrivena je masivna kamena ploča skrivena na dnu nekadašnjeg svetog bazena. Ono što ovu ploču čini izuzetno važnom jest natpis koji sadrži 123 precizno urezana glifa, pružajući vrijedan uvid u povijest ove zaboravljene civilizacije.nPreliminarna analiza pokazuje da glifi prikazuju datum osnivanja grada pod nazivom Keh Witz Nal, ili “Planina jelena”, koji datira iz 12. svibnja 569. godine. Uz to, natpis otkriva ime do sada nepoznatog vladara Maja – K’awiil Ch’ak Chéen, čije ime priziva K’awiila, boga munje u majanskoj mitologiji. Dodatni glifi spominju bogove za koje se vjerovalo da su osnovali Cobá, uključujući Bolón Tz’akab Ajawa – božanstvo povezano s mnogim generacijama.
Cobá, smještena u današnjoj meksičkoj državi Quintana Roo na istočnoj strani poluotoka Yucatán, nekada je bila veličanstvena metropola. Pretpostavlja se da su Maje grad izgradile oko 50. godine prije Krista, a bio je kontinuirano naseljen više od 1.500 godina. Posljednje građevine u gradu izgrađene su između 1200. i 1500. godine nove ere. U svom zenitu, Cobá je bila kulturno središte s oko 50.000 stanovnika. Za razliku od mnogih drugih arheoloških lokaliteta, Cobá je zadržala svoje izvorno majansko ime, koje znači “grube vode”. Grad je prepun urezanih reljefa i skulptura koje otkrivaju mnogo o duhovnom i estetskom životu Maja koji su ovdje živjeli. Iskopavanja na ovom lokalitetu provode se s najvećom pažnjom i preciznošću. Nacionalni institut za antropologiju i povijest Meksika (INAH) marljivo radi na otkrivanju i restauraciji spomenika grada koji su stoljećima bili prekriveni džunglom i zaboravljeni.
Kamena ploča otkrivena je na dnu drevnog bazena, a njezina veličina i očuvanost su impresivne. Ploča pokriva površinu od 11 četvornih metara, a glifi su urezani u obliku slova L kako bi odgovarali prirodnom obliku kamena. Do sada je identificirano 14 vladara Cobáe, uključujući tri žene, od kojih je jedna vladala čak 40 godina. S novim podacima sadržanim u natpisima, istraživači su uspjeli potvrditi da su mnogi od ovih vladara usvojili ime boga K’awiila. Daljnja istraživanja natpisa su u planu, ali trenutačni fokus arheološkog tima je restauracija i zaštita kamena od daljnjih oštećenja uzrokovanih vodom i erozijom. Izrađena je detaljna 3D rekonstrukcija ploče visoke rezolucije, koja će omogućiti daljnja istraživanja bez dodatnog rizika za fizičko stanje kamena.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.