Novo NASA-ino istraživanje rasvjetljava tajnovite ravne površine Mjeseca
Nedavno NASA-ino istraživanje pruža uvid u to kako bi potresi mogli biti pokretačka snaga iza zagonetnih glatkih terena na ledeno prekrivenim mjesecima Jupitera i Saturna.
Geološki aktivni mjeseci i potresi na Mjesecu
Mnogi ledeno prekriveni mjeseci koji kruže oko Jupitera i Saturna poznati su po svojoj geološkoj aktivnosti. Ogromna gravitacija ovih plinovitih divova uzrokuje istezanje i vučne sile na njihovim kružećim tijelima, što dovodi do potresa koji mogu napuknuti njihove kore i površine. Novo istraživanje otkriva kako ti potresi mogu potaknuti klizišta koja rezultiraju iznimno glatkim terenom.
Potresi, klizišta i evoluirajuće površine Mjeseca
Objavljeno u časopisu Icarus, znastveni radi istražuje vezu između potresa i klizišta, nudeći svježe perspektive na razvoj površina i tekstura ledenih mjeseci. Zajedničke značajke na površinama ledenih mjeseci poput Europe, Ganimeda i Enceladusa uključuju strme grebene okružene ravnim, glatkim područjima. Znanstvenici su nagađali da ove točke nastaju iz tekućine koja izlazi iz ledenih vulkana. Međutim, mehanizmi iza ovog procesa, s obzirom na hladne i neprijateljske površinske uvjete, ostaju nejasni.
Jednostavno objašnjenje: Tresenje, klizanje i izravnavanje
Studija predstavlja jednostavno objašnjenje koje ne uključuje površinske tekućine. Istraživači su izmjerili dimenzije strmih grebena za koje se smatra da su tektonske greške, koje nastaju kada površina pukne duž linije pukotine i jedna strana pada. Primjenom ovih mjerenja na seizmičke modele procijenili su snagu prošlih potresa na mjesecima i otkrili da bi mogli biti dovoljno snažni da podignu ostatke koji se zatim kotrljaju nizbrdo, šireći se i izravnavajući krajolik.
Europa Clipper: Budući poticaj istraživanju
Nadolazeća NASA-ina misija Europa Clipper, koja će biti lansirana 2024. godine, znatno će poboljšati ovo istraživanje pružajući snimke i znanstvene podatke. Svemirska letjelica stići će do Jupitera 2030. godine, orbitirati oko plinovitog diva i obaviti oko 50 preleta Europe. Devet znanstvenih instrumenata misije istraživat će ima li Europa, za koju se vjeruje da skriva dubok unutarnji ocean ispod vanjske ledene ljuske, uvjete pogodne za život.
Visokorazlučive fotografije i razumijevanje geoloških procesa
Fotografije s misije Europa Clipper pomoći će znanstvenicima da odrede snagu prošlih potresa na tam ledenom mjesecu. Istraživači će ove rezultate koristiti kako bi shvatili jesu li potresi pomaknuli led i druge površinske materijale te u kojoj mjeri. Slično tome, slike s misije Jupiter Icy Moons Explorer (JUICE) Europske svemirske agencije pružit će uvide u Europa-in susjedni jupiterski mjesec, Ganimed.
Istraživanje astrobiološkog potencijala ledenih mjeseci
Glavni znanstveni cilj misije Europa Clipper je identificirati potencijalne lokacije koje podržavaju život ispod površine Jupiterova ledenog mjeseca, Europe. Detaljno istraživanje misije pomoći će znanstvenicima da bolje razumiju astrobiološki potencijal za naseljive svjetove izvan Zemlje.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr