Zapanjujuće otkriće mijenja naše shvaćanje povijesti Stonehengea. Znanstvenici vjeruju da su prije tisuće godina drevni ljudi uspjeli prevesti kamen težak više od 6 tona na udaljenost veću od 640 kilometara. Kako su to točno postigli ostaje misterij. Pretpostavlja se da su kamen prevezli morskim putem, iako do sada nisu pronađeni nikakvi ostaci njihovih brodova.
U samom srcu Stonehengea, slavnog prapovijesnog spomenika u južnoj Engleskoj, nalazi se oltarni kamen čije podrijetlo je iznenađujuće otkriveno u dalekim krajevima Škotske. Ovo otkriće, koje je šokiralo znanstvenu zajednicu, predlaže da je ovaj kamen mnogo stariji od ostalih koji čine ovu drevnu građevinu. Prema istraživačima koji su rezultate objavili u časopisu Nature, graditelji Stonehengea uspjeli su prevesti ovaj masivni kamen težak šest tona na udaljenost veću od 640 kilometara. Ovo fascinantno postignuće dodatno zbunjuje kada se uzme u obzir da su ostali kamenovi u Stonehengeu uglavnom potekli iz lokalnih izvora ili iz relativno bližih područja poput Walesa. Otkrivanje škotskog podrijetla ovog kamena otvara nova pitanja o neolitičkoj zajednici koja je odgovorna za izgradnju Stonehengea, starog oko 5000 godina.
“Ovo otkriće mijenja naše razumijevanje odnosa između neolitičkih populacija diljem Britanskog otočja,” izjavio je Rob Ixer, počasni stariji istraživač na University College London i suautor studije, za The Guardian. “Znanstveni podaci su nevjerojatni i ovo otkriće će se raspravljati desetljećima… zaista ostavlja bez daha.”
Kako je kamen stigao do Stonehengea?
Detaljnom analizom sastava i starosti kamena, istraživači su zaključili da ovaj kamen potječe s dalekog sjevera Škotske, moguće čak s Orkneyskih otoka. Međutim, nameće se ključno pitanje: kako je oltarni kamen prevezen do Stonehengea?
“Zbog iznimne složenosti transporta tako masivnog tereta na velike udaljenosti preko kopna, uz savladavanje topografskih prepreka, pretpostavlja se da je kamen prevezen morskim putem,” navodi se u studiji. “Ovakva ruta ukazuje na visoku razinu organizacije društva i unutarbritanski transport tijekom neolitičkog razdoblja.” Jim Leary, arheolog sa Sveučilišta York, koji nije bio uključen u istraživanje, izjavio je za Nature: “Ozbiljno podcjenjujemo njihove tehničke sposobnosti. Iako nismo pronašli njihove brodove, znamo da su bili sposobni transportirati stoku i druge terete morskim putem.”
Bez obzira na to je li kamen stigao vučenjem po kopnu ili plutanjem vodom, ovo otkriće dalekog podrijetla oltarnog kamena dodatno naglašava kompleksnost i fascinantnost Stonehengea, jednog od najvećih svjetskih arheoloških čuda.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.