kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Znanost
  • /
  • Jeziv zvuk s dna Marijanske brazde napokon objašnjen nakon desetljeća misterije
Znanost

Jeziv zvuk s dna Marijanske brazde napokon objašnjen nakon desetljeća misterije

objavljeno

Nakon gotovo deset godina nagađanja, znanstvenici su konačno otkrili izvor čudnih zvukova koji su dopirali iz dubina Marijanske brazde. Ovi jezivi zvukovi, poznati kao “biotwang,” zbunjivali su oceanografe još od njihovog prvog otkrivanja 2014. godine. No, zahvaljujući naprednom istraživanju i novim tehnološkim alatima, sada je jasno da je izvor tih zvukova Brydeov kit (Balaenoptera edeni).

Tajanstveni biotwang zvuk, koji bi se lako mogao zamijeniti za zvučne efekte iz znanstveno-fantastičnog filma, sastoji se od dva prepoznatljiva dijela. Prvi je niski, tutnjajući zvuk, nakon kojeg slijedi visoki, prodorni ton. Nekima taj drugi dio zvuči poput efekata iz popularnih sci-fi franšiza, poput Zvjezdanih staza ili Ratova zvijezda. U početku je neobična priroda tih zvukova zbunjivala istraživače.

Godine 2016. znanstvenici su pretpostavili da bi ovi zvukovi mogli dolaziti od velikih kitova usana, poput plavog kita (Balaenoptera musculus) ili grbavog kita (Megaptera novaeangliae). Međutim, ovi pozivi nisu savršeno odgovarali poznatim snimkama tih vrsta. Sada, nova studija objavljena u časopisu Frontiers in Marine Science pružila je konačne dokaze da su Brydeovi kitovi odgovorni za ove neobične, gotovo vanzemaljske zvukove.


Tehnologija kao ključ u rješavanju misterije

Kako bi riješili ovu misteriju, istraživači su pregledali više od 200.000 sati podvodnih snimki prikupljenih u blizini Marijanske brazde, najdublje oceanske brazde na Zemlji, smještene u Tihom oceanu, južno od Japana. Koristili su napredne alate umjetne inteligencije (UI) koji su analizirali i kategorizirali zvukove. Ovi sustavi umjetne inteligencije pretvorili su audio u vizualne spektrograme, što je olakšalo razlikovanje biotwanga od ostalih zvukova u oceanu.

Daljnja potvrda stigla je kada je skupina od 10 Brydeovih kitova primijećena u blizini Marijanskih otoka, a istraživači su uspjeli snimiti devet njih kako proizvode biotwang zvuk. Ovi podaci, u kombinaciji s migracijskim obrascima ove vrste, učvrstili su zaključak da Brydeovi kitovi stoje iza tih zvukova.

Rijetka pojava s regionalnim korijenima

Zanimljivo je da je studija otkrila kako se ovaj biotwang zvuk čuje samo u sjeverozapadnom Pacifiku, unatoč tome što se Brydeovi kitovi nalaze u velikom dijelu svjetskih oceana. To sugerira da kitovi koji proizvode ove karakteristične pozive možda pripadaju specifičnoj populaciji, isključivo vezanoj uz to područje.

Snimke su također pokazale značajan porast aktivnosti biotwanga tijekom 2016. godine, što se poklopilo s pojavom El Niño događaja, koji je podigao temperaturu oceana i povećao broj Brydeovih kitova u tom području. No, iako znanstvenici sada znaju koja vrsta stoji iza zvuka, još uvijek nisu sigurni zašto zvuči tako jedinstveno.

Zašto Brydeovi kitovi stvaraju ove zvukove?

Znanstvenici vjeruju da bi biotwang mogao funkcionirati kao kontaktni poziv, slično igri “Marco Polo,” pomažući kitovima da se lociraju na velikim udaljenostima u otvorenom oceanu. Međutim, ova teorija ostaje spekulativna, a potrebna su daljnja istraživanja kako bi se u potpunosti razumjela svrha ovih poziva. “Moguće je da se ovi zvukovi koriste kao neka vrsta ‘Marco Polo’ igre u oceanu, no trebamo dodatne informacije da to potvrdimo,” objasnila je glavna autorica studije Ann Allen, oceanografkinja iz NOAA Pacific Islands Fisheries Science Center.

Ovo otkriće tek je početak. Istraživači se nadaju da će otkriti više o ponašanju i metodama komunikacije morskih organizama. Kontinuirana upotreba umjetne inteligencije i strojnog učenja u biologiji mora mogla bi dovesti do novih otkrića, pomažući znanstvenicima da otključaju tajne najozloglašenijih stvorenja oceana.


Za sada, Marijanska brazda čuva još mnoge tajne, ali misterij biotwanga je riješen.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.