kozmos.hr
Znanost

Je li znanost konačno dešifrirala majanski kalendar?

Ilustracija kalendara drevnih Maya
objavljeno

Razumijevanje enigmatičnog 819-dnevnog ciklusa kalendara drevnih Maya dugo je zbunjivalo znanstvenike. Međutim, novo istraživanje konačno je rasvijetlilo kako se ovaj ciklus usklađuje s planetarnim ciklusima koji traju 45 godina, nudeći najcjelovitije razumijevanje složenog kalendarskog sustava do danas.

Razbijanje tajanstvenog 819-dnevnog brojanja

Desetljećima su istraživači imali poteškoća povezati 819-dnevni ciklus, poznat jednostavno kao 819-dnevno brojanje, s bilo kojim poznatim događajima ili fenomenima. Antropolozi Sveučilišta Tulane John Linden i Victoria Bricker sada vjeruju da su razbili šifru ispitujući kalendar tijekom 45-godišnjeg razdoblja i povezujući ga s vremenom potrebnim da nebeski objekti ponovno dođu do otprilike iste točke na nebu, poznato kao sinodičko razdoblje.

Novi se obrazac pojavljuje

Iako je prethodno istraživanje pokušalo uspostaviti planetarne veze za 819-dnevno brojanje, njegova četverodijelna shema boja prema smjerovima bila je prekratka da bi se dobro uklopila s sinodičkim razdobljima vidljivih planeta. Produljenjem kalendara na 20 razdoblja od 819 dana, pojavljuje se obrazac u kojem sinodička razdoblja svih vidljivih planeta odgovaraju sezonskim točkama na većem 819-dnevnom kalendaru.


Majanski 819-dnevni kalendar konačno otkriven znanstvenicima?

Majanski kalendar složen je sustav sastavljen od manjih kalendara, razvijen prije stotinama godina u pretkolumbovskoj Mezoamerici. Od sastavnih kalendara, 819-dnevno brojanje bilo je najzbunjujuće za suvremene antropologe. U početku su znanstvenici vjerovali da četiri boje brojanja odgovaraju kardinalnim smjerovima. Međutim, osamdesetih godina prošlog stoljeća otkriveno je da je ta pretpostavka pogrešna.

Uključivanje sinodičkih razdoblja vidljivih planeta

Maje su imale iznimno precizna mjerenja sinodičkih razdoblja vidljivih planeta u Sunčevom sustavu: Merkura, Venere, Marsa, Jupitera i Saturna. Dok se sinodičko razdoblje Merkura lako uklapa u 819-dnevno brojanje, sinodička razdoblja ostalih planeta predstavljala su izazov. Međutim, istraživanje Lindena i Bricker otkriva da se sinodičko razdoblje svakog vidljivog planeta precizno usklađuje s određenim brojem ciklusa 819-dnevnog brojanja. Ovo otkriće također otkriva uvjerljivu vezu s 260-dnevnim Tzolkin kalendarom.

Majanski 819-dnevni kalendar: veći, sveobuhvatniji astronomski kalendar?

Prema Lindenu i Brickeru, proširenje standardnog 4 × 819-dnevnog ciklusa na 20 819-dnevnih razdoblja pruža veći kalendarski sustav s usklađivanjima u svojim sezonama za sinodička razdoblja svih vidljivih planeta. Ovaj veći kalendarski sustav također nudi mehanizam za resetiranje broja i imena dana Tzolkina svaki put kada započne ciklus od 20 819-dnevnih razdoblja. Istraživanje, objavljeno u časopisu Ancient Mesoamerica, naglašava složeni i ogroman kozmički opseg Maja kalendara.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr

Pratite Kozmos na Google Vijestima.