kozmos.hr
Astronomija

James Webb otkriva tajne egzoplanete TRAPPIST-1 b

ovaj umjetnički prikaz prikazuje zamišljeni pogled s površine jednog od tri planeta koji kruže oko ultrahladne patuljaste zvijezde na samo 40 svjetlosnih godina od Zemlje koji su otkriveni pomoću teleskopa TRAPPIST u ESO-ovoj zvjezdarnici La Silla. Ti svjetovi imaju veličine i temperature slične onima na Veneri i Zemlji i najbolja su do sada pronađena meta za potragu za životom izvan Sunčevog sustava. Oni su prvi planeti ikad otkriveni oko tako malene i prigušene zvijezde. U tom se pogledu jedan od unutarnjih planeta vidi u tranzitu preko diska svoje malene i mutne matične zvijezde.
objavljeno

Solarni sustav TRAPPIST-1, smješten 40 svjetlosnih godina od nas, skriva sedam planeta sličnih Zemlji koji orbitiraju oko svoje hladne zvijezde.

Svemirski Teleskop James Webb pružio je astronomima nove podatke o planetu TRAPPIST-1 b, koji se nalazi najbliže svojoj zvijezdi unutar solarnog sustava TRAPPIST-1. Ova otkrića mogu nam pomoći razumjeti kako zvijezda utječe na egzoplanete u takozvanoj nastanjivoj zoni, gdje bi na površini planetu mogla postojati tekuća voda.

Ryan MacDonald, astronom s Sveučilišta Michigan i član NASA Sagan Fellow programa, izjavio je: “Naša istraživanja pokazuju da TRAPPIST-1 b možda nema atmosferu. Možda je u pitanju bosa stijena, planet s oblacima visoko iznad površine, ili pak planet s dominantnom prisutnošću teških molekula poput CO2. No, bez obzira na to, zvijezda sustava dominira svim našim promatranjima.”

Zašto je solarni sustav TRAPPIST-1 poseban?

Otkad su 2017. otkriveni planeti oko zvijezde TRAPPIST-1, koja je manja i hladnija od Sunca, znanstvena zajednica je postala izuzetno zainteresirana. Tri od tih planeta leže unutar nastanjive zone zvijezde, podižući nadu da bi mogli postojati uvjeti pogodni za život.

Metodom transmisijske spektroskopije, koju je predvodila Olivia Lim s Instituta Trottier za istraživanje egzoplaneta na Sveučilištu u Montrealu, istraživači su analizirali svjetlosni spektar koji prolazi kroz atmosferu planeta TRAPPIST-1 b prilikom njegova tranzita. Tako mogu otkriti koji su elementi prisutni u atmosferi planeta.

Michael Meyer, profesor astronomije na Sveučilištu Michigan, istaknuo je ulogu teleskopa James Webb: “Ponosan sam što sam bio dio ovog projekta. Rezultati koje dobivamo zahvaljujući teleskopu JWST pomažu nam bolje razumjeti egzoplanetarne sustave.”

Jedan od ključnih izazova u ovoj studiji bila je zvjezdana kontaminacija, odnosno utjecaj same zvijezde na promatranja. Aktivnost zvijezde može stvoriti signale koji ometaju mjerenja, čineći analizu atmosfere egzoplaneta kompleksnijom.

Olivia Lim pojasnila je: “Pored problema s pjegama i svijetlim područjima na zvijezdi, primijetili smo i zvjezdane bljeskove. Ovi bljeskovi mogu promijeniti naše percepcije o tome koliko svjetla planet blokira. S obzirom na te izazove, moramo biti oprezni pri interpretaciji podataka.”

Kakva je budućnost istraživanja?

Iako trenutna istraživanja nisu potvrdila postojanje atmosfere oko TRAPPIST-1 b, znanstvenici su optimistični. MacDonald je dodao: “Sada kada znamo kako zvijezda može utjecati na naše promatranja, možemo se bolje pripremiti za buduće studije ostalih planeta u sustavu.”

James Webb teleskop će nastaviti svoje misije, s ciljem proširenja našeg razumijevanja egzoplaneta. Profesor Meyer zaključuje: “Ova studija je tek početak onoga što JWST može ponuditi svijetu astronomije.”

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr

Pratite Kozmos na Google Vijestima.