Otkrivanje najdetaljnije globalne slike Crvenog planeta
Caltech je nedavno otkrio zadivljujući globalni mozaik Marsa, stvoren pomoću podataka sa NASA-inog Mars Reconnaissance Orbitera (MRO). Ovaj izvanredni skup podataka, Globalni CTX mozaik Marsa, omogućuje znanstvenicima i javnosti istraživanje Crvenog planeta kao nikada prije.
Detaljan pogled na zapanjujuće karakteristike Marsa
Mozaik se sastoji od 110.000 slika snimljenih MRO-ovom crno-bijelom Context Camera (CTX) i prikazuje očaravajuće detalje poput litica, udarnih kratera i tragova prašnjavog vjetra. Pokrivajući gotovo 25 četvornih metara površine po pikselu, ovo remek-djelo od 5,7 terapiksela predstavlja sliku Marsa najviše rezolucije ikad stvorenu.
Monumentalan uspjeh u planetarnoj vizualizaciji
Mozaik je nastao u Caltechovom Bruce Murray laboratoriju za planetarnu vizualizaciju, a njegov razvoj trajao je šest godina i desetke tisuća sati. Njegovi nevjerojatni detalji već su citirani u više od 120 recenziranih znanstvenih radova na temelju beta verzije, a ipak ostaje dostupan svim korisnicima. Jay Dickson, znanstvenik za obradu slika koji je vodio projekt, rekao je da je cilj “smanjiti barijere za ljude zainteresirane za istraživanje Marsa”.
Komplementarne kamere pružaju sveobuhvatan pogled na Mars
CTX MRO-a jedna je od tri kamere na svemirskoj letjelici, uz High-Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) i Mars Color Imager (MARCI). Dok HiRISE nudi kolor slike manjih površinskih karakteristika, CTX snima šire poglede na teren. MARCI, kojim upravlja isti tim koji stoji iza CTX-a, pruža dnevne globalne karte marsovskog vremena s mnogo nižom prostornom rezolucijom.
Trud ljubavi i znanosti
Stvaranje mozaika zahtijevalo je od Dicksona razvoj algoritma koji je usklađivao slike na temelju značajki koje su snimane. Zatim je ručno spojio preostalih 13.000 slika koje algoritam nije mogao uskladiti. Preostali prazni prostori na mozaiku predstavljaju dijelove Marsa koji nisu snimljeni pomoću CTX-a ili područja zaklonjena oblacima ili prašinom. Laura Kerber, znanstvenica za Mars na JPL-u, pohvalila je mozaik kao “prekrasan proizvod umjetnosti i koristan za znanost.”
Novi način istraživanja čuda Crvenog planeta
Korisnici mogu istraživati područja poput Gale kratera, Jezero kratera i Olympus Monsa ili pregledavati udarne kratera diljem planeta. Rich Zurek, znanstvenik projekta MRO-ove misije, izrazio je uzbuđenje zbog mozaika, rekavši da nudi “predivan novi način istraživanja nekih slika koje smo prikupili.” Mozaik je financiran u sklopu NASA-inog programa za arhiviranje, obnovu i alate planetarnih podataka (PDART), čiji je cilj razviti nove načine korištenja postojećih NASA-inih podataka.
Mozaiku možete pristupiti ovdje.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr