kozmos.hr
Astronomija

Hubble otkrio zagonetnu eksploziju u dubokom svemiru zbunivši astronome

Hubble otkrio zagonetnu eksploziju u dubokom svemiru zbunivši astronome
objavljeno

Vrlo rijetki i čudni bljesak iznimne svijetline u svemiru postao je još čudniji—zahvaljujući preciznom oku NASA/ESA Hubble svemirskog teleskopa. Fenomen, poznat kao Luminous Fast Blue Optical Transient (LFBOT), ili u prijevodu, svijetli brzi plavi optički prijelazni događaj, iznenada se pojavio gdje ga nitko nije očekivao, daleko od bilo koje domaćinske galaksije. Samo je Hubble mogao precizno odrediti njegov položaj. Rezultati koje je pružio Hubble sugeriraju da astronomi znaju još manje o ovim objektima nego što se prethodno mislilo, odbacujući neke moguće teorije.

Neobični svemirski fenomeni: LFBOT

Svijetli Brzi Plavi Optički Prijelazni događaji (LFBOT) su među najsvjetlijim poznatim događajima vidljive svjetlosti u svemiru, koji iznenada bljesnu poput fotoaparatnih bljeskalica. Od prvog otkrića 2018. godine, pronađeno ih je samo nekoliko. Trenutačno se LFBOT-ovi otkrivaju otprilike jednom godišnje.

Nakon početne detekcije, najnoviji LFBOT je promatran pomoću više teleskopa kroz elektromagnetski spektar, od X-zraka do radio valova. Samo je Hubbleova izuzetno oštra rezolucija mogla precizno odrediti njegov položaj. Označen kao AT2023fhn i nadimkom “the Finch”, prolazni događaj pokazao je sve karakteristične znakove LFBOT-a. Sjajio je intenzivno plavom svjetlošću i brzo se razvijao, dostižući vrhunac svjetline i ponovno blijedeći u roku od nekoliko dana, za razliku od supernova koje traju tjednima ili mjesecima da potamne.


Neočekivano mjesto: Izazov postojećim teorijama

No, za razliku od bilo kojeg drugog LFBOT-a viđenog do sada, Hubble je otkrio da se Finch nalazi u očiglednoj izolaciji između dvije susjedne galaksije—oko 50.000 svjetlosnih godina od obližnje spiralne galaksije i oko 15.000 svjetlosnih godina od manje galaksije—što je zbunjujuće mjesto za nebeske objekte za koje se prethodno smatralo da postoje unutar domaćinskih galaksija.

“Promatranja Hubblea bila su stvarno ključna. Navela su nas da shvatimo da je ovo neobično u usporedbi s drugima takve vrste, jer bez podataka Hubblea ne bismo to znali,” rekao je Ashley Chrimes, glavni autor Hubbleovog članka koji izvještava o otkriću. Također je i istraživački suradnik Europske svemirske agencije, ranije iz Radboud sveučilišta, Nijmegen u Nizozemskoj.

Studija će biti objavljena u nadolazećem broju časopisa Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, a članak je trenutačno dostupan na arXiv pretisak serveru.

Potraga za odgovorima: Uzbudljive mogućnosti

Iako su se ove sjajne eksplozije pretpostavljale kao rijetka vrsta supernova (poznate kao supernove nastale kolapsom jezgre), ogromne zvijezde koje postaju supernove su kratkotrajne prema zvjezdanim standardima. Stoga masivne supernova nemaju vremena za putovanje daleko od mjesta gdje su rođene—skupina novorođenih zvijezda. Svi prethodni LFBOT-ovi pronađeni su u spiralnim krakovima galaksija gdje je stvaranje zvijezda u tijeku.

“Što više učimo o LFBOT-ima, više nas iznenađuju,” rekao je Chrimes. “Sada smo pokazali da se LFBOT-ovi mogu pojaviti daleko od središta najbliže galaksije, a lokacija Fincha nije ono što očekujemo za bilo koju vrstu supernove.”

Zwicky Transient Facility—iznimno širokokutna zemaljska kamera koja skenira cijelo sjeverno nebo svakih dva dana—prvo je upozorila astronome na Fincha 10. travnja 2023. Čim je uočen, istraživači su pokrenuli unaprijed isplanirani program promatranja koji je bio u pripravnosti, spremni da brzo preusmjere svoju pozornost na bilo koje potencijalne kandidate za LFBOT koji su se pojavili.


Spektroskopska mjerenja provedena pomoću teleskopa Gemini South u Čileu otkrila su da je Finch vrućih 20.000 stupnjeva Celzijusa. Gemini je također pomogao odrediti njegovu udaljenost od Zemlje tako da se mogla izračunati njegova svjetlina. Zajedno s podacima iz drugih opservatorija, uključujući Chandra X-ray Observatory i radio teleskop Very Large Array, ovi nalazi potvrdili su da je eksplozija doista bila LFBOT.

Nova razumijevanja

LFBOT-ovi bi mogli biti rezultat zvijezda koje razdire crna rupa srednje mase (između 100 do 1.000 solarnih masa). NASA/ESA/CSA James Webb svemirski teleskop s visokom rezolucijom i infracrvenom osjetljivošću mogli bi se koristiti za otkrivanje je li Finch eksplodirao unutar globularnog skupa zvijezda u vanjskom halou jedne od dvije susjedne galaksije. Globularni skup zvijezda je najvjerojatnije mjesto gdje se crna rupa srednje mase može pronaći.

Da bi objasnili neuobičajenu lokaciju Fincha, istraživači razmatraju alternativnu mogućnost da je to rezultat sudara dvije neutronske zvijezde, koje putuju daleko izvan svoje domaćinske galaksije, i koje su se vrtjele jedna prema drugoj milijardama godina.

Takvi sudari proizvode kilonovu—eksploziju 1.000 puta snažniju od standardne supernove. Međutim, jedna vrlo špekulativna teorija je da, ako je jedna od neutronska zvijezda visoko magnetizirana— magnetar—mogla bi znatno pojačati snagu eksplozije čak i do 100 puta svjetline normalne supernove.

“Ovo otkriće postavlja više pitanja nego što daje odgovora,” rekao je Chrimes. “Potreban je dodatni rad kako bi se shvatilo koja je od mnogih mogućih objašnjenja prava.”

Budući da se astronomski prolazni događaji mogu pojaviti bilo gdje i bilo kada, i relativno su kratkotrajni u astronomskim uvjetima, istraživači se oslanjaju na široke ankete koje mogu kontinuirano pratiti velika područja neba kako bi ih detektirale i upozorile druge opservatorije poput Hubblea da obave dodatna promatranja.

Veća studija je potreban da bi se bolje razumjela ova pojava, kažu istraživači. Nadolazeći teleskopi za sveobuhvatno praćenje neba možda će moći otkriti više, ovisno o temeljnoj astrofizici.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.