kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • Gravitacijske anomalije otkrivaju velike skrivene strukture ispod površine Marsa
Svemir

Gravitacijske anomalije otkrivaju velike skrivene strukture ispod površine Marsa

Ova karta Marsa prikazuje lokaciju Aganippe Fossa (plava linija u donjem lijevom kutu) u usporedbi s drugim mjestima na Marsu, uključujući Olympus Mons (gore lijevo), tri Tharsis vulkana i Valles Marineris (dolje desno). (Izvor slike: USGS/CartoCosmos).
objavljeno

Ukratko: Nedavna istraživanja gravitacijskih varijacija na Marsu otkrila su guste, velike strukture skrivene ispod površine planeta, što ukazuje na složene geološke procese koji još uvijek oblikuju njegovu unutrašnjost. Ova otkrića pružaju nove uvide u drevne oceane i aktivne vulkanske regije na Marsu, uključujući najviši vulkan u Sunčevom sustavu, Olympus Mons. 


Nova gravitacijska istraživanja Marsa

Zahvaljujući novim analizama gravitacijskih podataka, znanstvenici su otkrili velike guste strukture skrivene ispod sedimentnih slojeva na Marsu. Ove strukture, koje se nalaze u području nekadašnjeg oceana na sjevernim polarnim ravnicama, predstavljaju misterij zbog svoje neobične gustoće i smještaja ispod glatkog sloja sedimenta. Studiju je predstavio dr. Bart Root s Tehničkog sveučilišta u Delftu (TU Delft) na Europskom planetarnom znanstvenom kongresu (EPSC) u Berlinu.

Ove guste strukture mogu biti vulkanskog podrijetla ili sabijeni materijal nastao drevnim udarima. Identificirali smo oko 20 različitih struktura, od kojih jedna ima neobičan oblik koji podsjeća na psa,” objašnjava dr. Root. “Nema tragova tih struktura na površini, ali pomoću gravitacijskih podataka dobili smo intrigantan uvid u stariju povijest sjeverne hemisfere Marsa.”


Gravitacijska anomalija i vulkanska aktivnost

Gravitacijska karta Marsa. Crveni krugovi označavaju istaknute vulkane na Marsu, dok crni krugovi prikazuju udarne kratere promjera većeg od nekoliko stotina kilometara. Visoka gravitacijska vrijednost prisutna je u vulkanskoj regiji Tharsis (crveno područje u središnjem desnom dijelu slike), koju okružuje prsten negativne gravitacijske anomalije (prikazan plavom bojom). Zasluge: Root i suradnici.
Gravitacijska karta Marsa. Crveni krugovi označavaju istaknute vulkane na Marsu, dok crni krugovi prikazuju udarne kratere promjera većeg od nekoliko stotina kilometara. Visoka gravitacijska vrijednost prisutna je u vulkanskoj regiji Tharsis (crveno područje u središnjem desnom dijelu slike), koju okružuje prsten negativne gravitacijske anomalije (prikazan plavom bojom). Zasluge: Root i suradnici.

Dr. Root i njegov tim koristili su male devijacije u orbitama satelita kako bi proučili gravitacijsko polje Marsa i dobili podatke o raspodjeli unutarnje mase planeta. Ti podaci su integrirani u modele koji uključuju najnovija opažanja NASA-ine InSight misije o debljini i fleksibilnosti Marsove kore te dinamici njegova plašta i unutrašnjosti.

Ovi modeli otkrili su da su skrivene strukture na sjeveru Marsa približno 300-400 kg/m³ gušće od okolnog terena. No, jedno od najzanimljivijih otkrića odnosi se na vulkansku regiju Tharsis Rise, gdje se nalazi najveći vulkan u Sunčevom sustavu, Olympus Mons. Iako su vulkani gusti, regija Tharsisa je znatno viša od ostatka Marsove površine, a okružena je područjem sa slabijom gravitacijom.

Prema istraživanju dr. Roota, to bi moglo biti posljedica velikog stupca lave – koji se diže iz dubine Marsove unutrašnjosti prema površini, potičući podizanje cijelog područja. “NASA-ina misija InSight pružila nam je dragocjene informacije o vanjskom sloju Marsa, što nas je natjeralo da preispitamo podršku za Olympus Mons,” rekao je dr. Root. “Čini se da Mars još uvijek ima aktivne unutarnje procese koji utječu na površinske strukture.”

Misija MaQuIs i daljnje istraživanje Marsa

Dr. Root i njegov tim predlažu novu misiju pod nazivom Marsova kvantna gravitacija (MaQuIs), koja bi koristila tehnologiju razvijenu za misije GRAIL i GRACE na Mjesecu i Zemlji. Cilj misije bio bi detaljno mapiranje gravitacijskog polja Marsa kako bi se bolje razumjeli podzemni procesi.

“Misija MaQuIs omogućila bi nam dublje istraživanje podzemlja Marsa i pomogla u otkrivanju tih misterioznih skrivenih struktura, kao i u proučavanju konvekcije plašta te atmosferskih i sezonskih promjena,” objašnjava dr. Lisa Wörner iz Njemačkog zrakoplovnog centra (DLR). Ova otkrića pružaju novi uvid u unutrašnjost Marsa, sugerirajući da bi planet mogao biti geološki aktivan i da procesi unutar njega još uvijek oblikuju njegovu površinu.


Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.