U dubinama svemira, svjetlost davnog sukoba upravo je stigla do Zemlje. Prije 11 milijardi godina, u ranoj fazi kozmosa, dogodio se galaktički sudar kakav astronomi dosad nisu zabilježili. Dvije mlade galaksije prolazile su jedna pokraj druge ogromnom brzinom, ali umjesto da se spoje u novu zvjezdanu strukturu, jedna je probila drugu — doslovno.
Zahvaljujući snimkama s Opservatorija ALMA i ESO-ovog Vrlo velikog teleskopa, znanstvenici su prvi put svjedočili kako kvazar — iznimno moćan izvor zračenja koji pokreće supermasivna crna rupa — razdire plin i prašinu unutar suparničke galaksije. Ovaj iznimno rijedak događaj pokazuje da kvazari nisu samo svjetlosni fenomenti, već i aktivni razarači galaktičkih sustava.
Kvazar kao kozmičko oružje
Sve je počelo kao niz prolazaka dviju galaksija pri brzini od 500 kilometara u sekundi. Isprva bez ozbiljnih posljedica, njihovo međusobno približavanje kulminiralo je kada se u jednoj od njih aktivirao kvazar. Taj kozmički stroj, napajan energijom crne rupe u središtu galaksije, pretvorio se u ono što istraživači nazivaju “radioaktivnim kopljem”. Umjesto gravitacijske fuzije, dogodilo se nešto drugo — radijacija kvazara doslovno je probila drugu galaksiju.
“Zato smo ovaj sustav nazvali kozmičkim dvobojem,” objasnio je Pasquier Noterdaeme, astrofizičar sa Sveučilišta u Parizu i jedan od autora studije. “Ovdje ne promatramo mirno spajanje, već nasilni prodor jedne galaksije kroz drugu uz pomoć kvazara.”
Promatranja su pokazala da je radijacija kvazara destabilizirala plinovite i prašnjave oblake unutar pogođene galaksije. Iako su neki gušći dijelovi uspjeli izdržati, većina struktura potrebnih za nastanak novih zvijezda bila je uništena.
Posljedice koje oblikuju galaktičku sudbinu
Znanstvenici vjeruju da je sudar pokrenuo lavinu događaja. Plin i materijal iz razorene galaksije nije samo stradao — završio je u središtu druge, hraneći crnu rupu i dodatno pojačavajući kvazar. To je stvorilo zatvoreni ciklus destrukcije: više mase, više radijacije, više štete.
“Ovo je prvi put da možemo direktno povezati zračenje kvazara s promjenama u unutarnjoj strukturi galaksije,” rekao je suautor studije Sergei Balashev iz Instituta Ioffe u Sankt Peterburgu. “To je ključ za razumijevanje kako se galaksije razvijaju — i što ih može uništiti.”
Spektroskopski instrument X-shooter na ESO-ovom teleskopu omogućio je znanstvenicima da precizno analiziraju kako je kvazar utjecao na galaktičke slojeve plina. ALMA je pritom osigurala snimke visoke rezolucije koje su potvrdile interakciju na velikim udaljenostima.
Iako su kvazari poznati već desetljećima, dosad nije bilo moguće ovako jasno vidjeti kako izravno utječu na drugu galaksiju. Većina prethodnih promatranja temeljila se na neizravnim podacima, dok ovaj događaj pruža fizički dokaz o njihovoj razornoj moći.
Astronomi se sada nadaju da će budući teleskopi, poput ESO-ovog nadolazećeg Ekstremno velikog teleskopa (ELT), omogućiti još dublji uvid u ovakve događaje. Noterdaeme smatra da je ovo tek početak razumijevanja koliko kvazari mijenjaju svemir u kojem živimo.
🔵 Pridružite se razgovoru!
Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.