kozmos.hr
Astronomija

Gaia je otkrila zvjezdanu enigmu koju nitko ne zna objasniti

Gaia je otkrila zvjezdanu enigmu koju nitko ne zna objasniti. ESA.
objavljeno

Tisuću mladih zvijezda udaljenih 650 svjetlosnih godina od nas kreće se kao da bježe jedna od druge – znanstvenici priznaju da nikad nisu vidjeli ništa slično. Gaia je otkrila zvjezdanu enigmu koju nitko ne zna objasniti. Na samom kraju svoje desetogodišnje misije kartiranja Mliječne staze, svemirska sonda Europske svemirske agencije (ESA) otkrila je skupinu mladih zvijezda koje se ponašaju potpuno nepredvidivo – izmiču gravitaciji, pravilima i znanju koje astronomi dosad imaju o formiranju zvijezda.

Ova neuobičajena skupina, nazvana Ophion, sastoji se od više od tisuću zvijezda mlađih od 20 milijuna godina. Umjesto da se kreću kao kohezivna cjelina, što je uobičajeno za ovakve klastere, zvijezde iz Ophiona razilaze se nevjerojatnom brzinom i u svim smjerovima – kao da nikada nisu bile povezane.

❤️ Podrži nas

“Ovo je skupina koja se raspada na način koji ne možemo objasniti,” rekao je Dylan Huson sa Sveučilišta Western Washington, voditelj istraživačkog tima. “Njihovo kretanje je kaotično, nesinkronizirano i ne odgovara ničemu što smo dosad promatrali.”

Gaia je otkrila zvjezdanu enigmu koju nitko ne zna objasniti

Do otkrića se došlo analizom podataka iz treće faze Gaine objave, koristeći novi računalni model Gaia Net. Taj je algoritam dizajniran za prepoznavanje slabomasivnih, mladih zvijezda koje su blizu Sunca. Nakon filtriranja prema starosti, upravo je Ophion iskočio kao anomalija koja ne bi bila primijećena starijim metodama.

“Klasične metode traže skupine po sličnim obrascima kretanja,” objasnila je Marina Kounkel, astronomkinja sa Sveučilišta North Florida. “Ali Ophion nema ujednačeno kretanje – svaka zvijezda ide svojim putem. Bez Gainih visoko preciznih podataka i novih modela, ovu skupinu nikad ne bismo uočili.”

Što je uzrok tako neobičnog ponašanja? Znanstvenici zasad mogu samo nagađati. Jedna teorija sugerira da u blizini postoji druga, masivnija zvjezdana struktura koja remeti Ophionovu dinamiku. Druga mogućnost je da su supernove u regiji destabilizirale klaster, doslovno razbacavši zvijezde u svim smjerovima.

Johannes Sahlmann, znanstvenik iz ESA-e, naglašava važnost otvorenih podataka misije Gaia: “Ovo je prvi put da možemo analizirati parametre stotina mladih zvijezda istovremeno. To nam otvara potpuno nova vrata za razumijevanje načina na koji se galaksija razvija.”

Posebno je zanimljivo što su u otkriću sudjelovali i studenti računalnih znanosti, koristeći strojno učenje i otvorene podatke kako bi razvili nove metode analize. Ophion je tako postao prvi primjer zvjezdane enigme otkrivene ovim interdisciplinarnim pristupom.

Premda je misija Gaia formalno završena 15. siječnja 2025., znanstveni rad tek je počeo. Sljedeća velika objava podataka očekuje se krajem 2026., a konačna verzija baze najavljena je za 2030. godine. Otkriće skupine Ophion pokazuje koliko još tajni leži skriveno među zvijezdama – i koliko će ih vjerojatno tek biti razotkriveno.

🔵 Pridružite se razgovoru!

Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.