Na vrhu planine Teide, među vulkanskim stijenama Tenerifa, stoji teleskop koji već desetljećima promatra Sunce. No, tek s novom kamerom ovaj instrument stvoren 1988. počinje otkrivati prizore kakve nismo mogli zamisliti. Vacuum Tower Telescope (VTT), smješten u sklopu opservatorija Observatorio del Teide, sada bilježi fotografije Sunca u 8K rezoluciji koje prikazuju površinske detalje do razine od samo 100 kilometara.
Kameru je razvio Leibnizov institut za astrofiziku iz Potsdama (AIP), a tehnologija omogućuje snimanje 100 kratkih ekspozicija u četiri sekunde. Te se fotografije zatim spajaju u jednu visokorazlučivu fotografiju. Nova oprema pruža uvid u Sunčev disk u širini od čak 200.000 kilometara, što znatno premašuje uobičajeni doseg sličnih teleskopa. Time se prvi put može promatrati ponašanje aktivnih regija Sunca s potpunim uvidom u okolnu dinamiku.
“Očekivanja od sustava nadmašena su već od prvih testova,” rekao je Robert Kamlah, koji je vodio projekt u sklopu doktorskog studija na AIP-u i Sveučilištu u Potsdamu.
Kako nova kamera mijenja naše razumijevanje Sunca
Izvor fotografije: R. Kamlah i sur., 2025.
Jedan od najvećih izazova u zemaljskom promatranju Sunca oduvijek je bila turbulencija atmosfere. Nova kamera to rješava snimanjem izuzetno kratkih kadrova koje se kasnije digitalno obrađuju kako bi se uklonile smetnje. Rezultat su oštre i stabilne fotografije koje otkrivaju površinske strukture u iznimnom detalju. Snimke mogu pratiti i vremenske promjene u intervalima od samo 20 sekundi.
Rolf Schlichenmaier iz Instituta za solarnu fiziku objašnjava da je za bolje razumijevanje Sunčeve aktivnosti ključno istovremeno promatrati male strukture i dugoročne promjene: “Jednako je važno pratiti razvoj magnetskih polja u aktivnim područjima u stvarnom vremenu.”
Korištenjem posebnih filtara, teleskop može snimiti različite slojeve Sunčeve atmosfere – fotosferu i kromosferu – gdje se odvijaju procesi poput formiranja Sunčevih pjega i strujanja plazme. Upravo tu nastaje većina aktivnosti koja kasnije ima utjecaj na Sunčev vjetar i solarne oluje.
“Zajedno s partnerima, pokazali smo da i stariji teleskopi mogu dati vrhunske rezultate ako ih opremimo suvremenom tehnologijom,” rekao je Carsten Denker, voditelj odjela za solarnu fiziku pri AIP-u.
Iako je otvor VTT teleskopa promjera tek 70 centimetara, zahvaljujući novoj kameri on sada snima fotografije koje se po razlučivosti približavaju znatno većim i novijim teleskopima. Ako bi se slična tehnologija ugradila u veće sustave, znanstvenici vjeruju da bi mogli još detaljnije proučiti dinamiku Sunčevih procesa.
Za sada, ove fotografije Sunca u 8K rezoluciji predstavljaju korak naprijed u razumijevanju zvijezde koja pokreće cijeli naš planetarni sustav – i pružaju pogled u njezinu unutarnju složenost koji do sada nije bio moguć.
🔵 Pridružite se razgovoru!
Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.