U srcu drevne egipatske kozmologije, gdje su božanstva imala vlast nad svime – od svitanja do zvijezda – jedno se ime neprestano izdvaja: egipatska božica Nut. Svojim izduženim tijelom koje se pružalo preko cijelog neba, Nut je štitila zemlju od kaosa, gutala Sunce svake večeri i ponovno ga rađala u zoru. No prema novim znanstvenim analizama, možda je imala još dublju kozmičku ulogu: njezino je tijelo moglo predstavljati samu Mliječnu stazu.
Vizualni prikazi božice Nut skrivaju tragove galaksije
Astrofizičar Or Graur sa Sveučilišta u Portsmouthu zainteresirao se za božicu Nut tijekom istraživanja mitologija povezanih s galaksijama za svoju knjigu. Proučavajući egipatske izvore poput Tekstova piramida, Tekstova lijesova i Knjige o Nut, naišao je na opise koji su ga naveli da preispita moguću povezanost između ove nebeske božice i Mliječne staze.
Nakon što je usporedio drevne tekstove s računalnim simulacijama noćnog neba iz tog razdoblja, Graur je 2024. objavio prvu studiju u kojoj iznosi teoriju da su zimsko i ljetno nebo prikazani kroz različite dijelove Nutina tijela – njezine ispružene ruke i kralježnicu.
U novom istraživanju, objavljenom 30. travnja u časopisu Journal of Astronomical History and Heritage, Graur je otišao korak dalje.
Analizirao je čak 125 prikaza božice Nut na 555 sarkofaga iz različitih razdoblja egipatske povijesti. Iako se božica najčešće prikazuje kao žena prekrivena zvijezdama, pojedini prikazi značajno odstupaju.
Jedan od najupečatljivijih primjera dolazi s sarkofaga pjevačice Amun-Rea imenom Nesitaudjatakhet. Njezin sarkofag prikazuje Nut kako preko tijela ima crnu valovitu liniju, koja se proteže od prstiju ruku do stopala, s ravnomjerno raspoređenim zvijezdama s obje strane.
Graur vjeruje da ta zakrivljena forma prikazuje Mliječni put, osobito njezin tamni međuzvjezdani oblak koji se proteže kroz njezin najsvjetliji pojas.
Slični zakrivljeni elementi pronađeni su i u četiri kraljevske grobnice u Dolini kraljeva, uključujući onu faraona Ramzesa VI. Na stropu njegove grobnice nalaze se dva prikaza Nut postavljena leđa o leđa, razdvojena zlatnim linijama koje se protežu od glave niz kralježnicu. Takvi prikazi su rijetki u egipatskoj umjetnosti, što dodatno pojačava teoriju da se ovdje možda radi o svjesnom prikazu Mliječnog puta kao dijela kozmičke božanske simbolike.
Mliječna staza kao ukras božanskog tijela
Graur ističe da Nut i Mliječna staza nisu isto, već da galaksija čini dio kozmičkog dekora božice neba. “Nut ne simbolizira isključivo Mliječnu stazu”, pojašnjava. “Ali Sunce, zvijezde i sama galaksija mogu biti prikazani kao elementi na njezinu tijelu.”
Zanimljivo je da je motivacija za istraživanje došla iz osobnog trenutka: posjet muzeju s vlastitim kćerima. “Zaintrigirao me prikaz zakrivljene žene na izložbi. Moje su djevojčice bile očarane i neprestano tražile da im pričam priče o njoj”, rekao je.
Nova interpretacija Nut kao nebeskog platna na kojem se oslikava Mliječna staza ne samo da produbljuje naše razumijevanje egipatske mitologije, nego pokazuje kako se znanost i mit mogu spojiti u jednu fascinantnu priču koja povezuje prošlost s modernom astronomijom.
🔵 Pridružite se razgovoru!
Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.