Arheolozi vjeruju da artefakti potječu iz malo poznate države Kangju.
Arheolozi su otkrili zlatni nakit, vrhove strijela i veliko brončano zrcalo u grobnim humkama starim oko 2.000 godina u regiji Turkistan na jugu Kazahstana. Artefakti se smatraju proizvodima iz doba države Kangju, malo poznatog entiteta koji je vladao ovim područjem od petog stoljeća prije Krista do četvrtog stoljeća nove ere. Prema izjavi službenika regionalne vlade Turkistana, pronađeni predmeti pokazuju visoko razvijeno poznanstvo regije tijekom razdoblja kada je država Kangju trgovala s antičkim Rimom, Kinom i Kushanskim Carstvom na jugu.
Brončano zrcalo iz dinastije Han
Brončano zrcalo, kružnog oblika s osmerostrukim dizajnom na stražnjoj strani i rupom u središtu za konac, potječe iz Kine tijekom dinastije Han, koja je vladala od 206. godine prije Krista do 220. godine nove ere. Takvi su predmeti bili vrlo cijenjeni diljem Euroazije — slična zrcala pronađena su u Afganistanu i južnom Uralu — što ukazuje na bogatstvo i utjecaj žene uz koju je zrcalo pokopano.
Značajna otkrića u grobnim humkama
Tim sa Sveučilišta Ozbekali Zhanibekov iz Kazahstana i lokalni vladini arheolozi otkrili su nove nalaze u tri grobne humke u okrugu Ordabasinsky u Turkistanu. Dvije od humki su opljačkane u davna vremena, ali treća humka sadržavala je vrijedne relikvije. Osim brončanog zrcala, artefakti uključuju fibulu u rimskom stilu, velike i male perle, keramički vrč, cipelu, kopču za pojas, vrh strijele za lov na ptice te dvije zlatne naušnice za koja se vjeruje da potječu iz prvog stoljeća prije Krista. Naušnice su posebno raskošne. Izrađene su od polikromatskog zlata, ukrašene tirkizom i rubinima, u obliku polumjeseca s donjim ukrasima koji predstavljaju grozdove grožđa i reflektiraju sunčevu svjetlost.
Povijesni kontekst Kangju države
Vođa ekspedicije Aleksandr Podushkin, arheolog sa Sveučilišta Ozbekali Zhanibekov, objasnio je da je država Kangju bila federacija različitih naroda, uključujući nomadske skupine Sarmata, Xiongnua i Sakija (koji su možda bili Skiti). Položaj Kangju gradova na dijelovima Velikih svilenih putova između Kine i Mediterana omogućio je diplomatske i trgovačke veze diljem antičkog svijeta, što dodatno svjedoči o njihovoj važnosti.
Podushkin je izjavio da će artefakti sada biti izloženi u Nacionalnom muzeju Republike Kazahstan u Astani, gdje će javnost imati priliku vidjeti ove izuzetne nalaze i saznati više o bogatoj povijesti regije. Ovo otkriće ne samo da obogaćuje naše razumijevanje povijesti srednje Azije, već i ističe kulturne veze koje su postojale između različitih civilizacija tog vremena